Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Twoim imieniu: Wycinka w gminie Goleszów

Znikające z naszego otoczenia drzewa słusznie wzbudzają niepokój. Coraz powszechniejsza betonoza dotyka nas coraz bardziej. Niepokojące mieszkańców wycinki zdarzają się jednak nie tylko w miastach, ale i na wsiach. W Dzięgielowie wycięto ostatnio sporo drzew. Dlaczego?

Napisała do nas Czytelniczka przejęta wycinką starych drzew w Dzięgielowie: - W ostatnim czasie wycięte zostało kilkadziesiąt drzew z Alei przy ul. Kulisza, w Dzięgielowie. Drzewa miały ponad 60 lat. Pnie ściętych drzew były zdecydowanie zdrowe. Lokalni mieszkańcy twierdzą, że droga będzie poszerzana. Ale jest to droga dojazdowa do posesji i obecnie swobodnie mijały się na niej 2 samochody osobowe i większe. W załączniku przesyłam zdjęcia z przed i po wycince oraz pozostałości po drzewach. 

Zapytałam w Urzędzie Gminy w Goleszowie, o to, czy była to planowana wycinka i jaki był jej powód? Czy w tym miejscu faktycznie będzie przebudowa drogi i  jeśli tak, jaka? A na koniec, czy jeszcze planuje się kolejne wycinki na terenie Gminy?

W odpowiedzi dowiadujemy się, że: - Usunięcie drzew przy ul. ks. K. Kulisza w Dzięgielowie zostało zaplanowane i wykonane w związku z rozpoczynającą się inwestycją polegającą na przebudowie odcinka drogi gminnej, która wiązać się będzie nie tylko z remontem nawierzchni jezdni, ale także instalacji odwodnieniowej, budową przyłączy infrastruktury technicznej, chodników, kanału technologicznego, przebudową poboczy, zatok postojowych, remontem nawierzchni zjazdów czy zabezpieczeniem sieci gazowej i elektrycznej. Warto przy tym zaznaczyć, iż stan usuniętych drzew był niezadowalający - w ich koronach występował znaczny posusz oraz liczna jemioła – tłumaczy w e-mailu Magdalena Gruszczyk, Kierownik Referatu Inwestycyjno-Komunalnego.

A czy w Gminie Goleszów będą jeszcze wycinki? Na to pytanie nie pada odpowiedz konkretna, dowiadujemy się ogólnie, że Gmina przestrzega przepisów i procedur i że wycinki są – w razie potrzeby - interwencyjne i planowe: - Odnośnie planowanych wycinek należy wskazać, że usuwanie drzew na terenie gminy Goleszów odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r, o ochronie przyrody, po uzyskaniu stosownych zezwoleń Starosty Cieszyńskiego. Wycinka drzew wiąże się przede wszystkim z wnioskami oraz interwencjami mieszkańców i dotyczy głównie sytuacji, w których mamy do czynienia z zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi, mienia bądź infrastruktury technicznej, ale również z planowanymi inwestycjami, gdzie następuje obligatoryjne zobowiązanie Gminy Goleszów do kompensacji przyrodniczej poprzez wykonanie nowych nasadzeń – zaznacza Magdalena Gruszczyk.

 

Natasza Gorzołka

 


Wznawiamy naszą serię - W Twoim imieniu. Coś cię niepokoi, zastanawia, zadziwia? Nie wiesz, jak coś załatwić, gdzie udać się po pomoc? Chcesz pozostać anonimowy - napisz do nas e-maila: natasza.gorzolka@ox.pl, smsa - 606 359 259 lub zadzwoń - 33 300 31 80 / 606 359 259.

W Twoim imieniu zajmiemy się sprawą, poszukamy odpowiedzi, sprawdzimy doniesienie. Pamiętaj - nie ma dla nas spraw zbyt błahych, ani pytań głupich, jeśli mają znaczenie dla Ciebie!

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: