Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W tej szkole się czyta

Miesiąc maj w Gimnazjum im. Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie upływa pod znakiem czytania. Jak powiedziała Wisława Szymborska “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że czytanie jest podstawowym elementem procesu edukacyjnego i bez umiejętności i nawyku czytanie trudno osiągnąć sukces edukacyjny. - Niestety coraz więcej dzieci nie lubi czytać i czyta mało lub wcale. Współczesne dzieci dorastają w środowisku ubogim językowo i literacko, najczęstszym towarzyszem dziecka staje się komputer i telewizor. Chcemy to zmienić – mówią inicjatorzy akcji - Korzystając z wypracowanych standardów programu “Czytające Szkoły” rekomendowanego przez kampanię “Cała Polska Czyta Dzieciom” wprowadziliśmy w naszej szkole dobrą praktykę codziennego czytania. Czytają uczniowie i czytają nauczyciele.

Na każdej pierwszej lekcji nauczyciel czyta uczniom przez 10 minut wybraną książkę, a na ostatniej lekcji nauczyciel i uczniowie czytają po cichu własne książki. - Program zostanie poddany ewaluacji i analizie, mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym program będzie realizowany już pod patronatem kampanii “Cała Polska Czyta Dzieciom” - dodają nauczyciele.

Nie jest to pierwsze działanie promujące czytanie w tej szkole, biblioteka szkolna, która jest pomysłodawcą i organizatorem akcji organizuje konkursy, happeningi mające na celu wypracowanie nawyku czytania książek. Rokrocznie realizowany jest program autorski bibliotekarza szkolnego w klasach pierwszych wspomagający proces edukacyjny poprzez czytanie. Biblioteka szkolna współpracuje z biblioteka gminną organizując konkursy, wymieniając się doświadczeniami.

- Jeżeli chcemy żyć w kraju mądrych ludzi, powinniśmy zadbać o to by wszystkie dzieci dobrze znały język i z przyjemnością czytały – podkreślają organizatorzy.

 

BsJ

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: