Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W szpitalu opowiadają bajki...

W tym programie chodziło przede wszystkim o to, żeby dać odrobinę ciepła, pogody ducha i dobrego samopoczucia. Dziewczyny robiły to naprawdę wspaniale – podkreśliła Barbara Kłosowska – Główny Specjalista ds. Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego, podczas wręczania wyróżnień wolontariuszom akcji „Bajki, które leczą” 2 czerwca w Cieszyńskim Ośrodku Kultury.

Z dniem 1 marca ponownie rozpoczęła się akcja czytania, wybranych pozycji książkowych, małym pacjentom Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Dwa razy w tygodniu, przez trzy miesiące, wolontariusze, którzy zostali specjalnie przygotowani do tej roli, odwiedzali małych pacjentów. Dzięki temu hospitalizowane dzieci mogły choć na moment oderwać się od lęku i bólu i przenieść w pogodny i kolorowy świat, a także pomarzyć, wcielając się w role bohaterów książkowych.

Uczniowie nie tylko czytają, opowiadają i rozmawiają z maluchami i starszymi pacjentami na oddziale pediatrycznym, ale także piszą bajki. Efektem tego jest napisanie 82 bajek, przez młodzież różnych szkół. Inicjatorem i koordynatorem programu „Bajki leczą|” była Barbara Kłosowska – Główny Specjalista ds. Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego.

- To skromna, ale bardzo wartościowa akcja, którą mieliśmy okazję prowadzić jako Starostwo Powiatowe w Cieszynie przy aktywnym uczestnictwie uczniów i wsparciu Biblioteki Miejskiej– podkreślił Czesław Gluza Starosta Cieszyński - To szlachetne i wspaniałe przedsięwzięcie skierowane jest do najmłodszych pacjentów naszego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, pacjentów oddziału pediatrycznego. Dla osoby, która była w szpitalu, a zwłaszcza dla dziecka, dla którego jest to ogromny stres - możliwość rozmowy, spotkania z niewiele starszym kolegą, koleżanką to rzecz bardzo ważna, łagodząca dolegliwości pobytu, utrzymująca również pewien stan normalności w miejscu jakże mającym inne standardy i wymagania. Za to wszystko chciałem serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, organizatorom tej akcji, ale przede wszystkim uczniom, którzy biorą w tym udział oraz ich opiekunce.

W tym roku w akcji „Bajki, które leczą” wzięło udział 15 uczennic Zespołu Szkół Katolickich w Cieszynie. - Cieszę się, że szkoła ta nie tylko znakomicie uczy, ale i świetnie wychowuje. Wierzę, że to zaangażowanie to obopólna korzyść - dla dzieci, ale i dla was. Nabywacie nowych kompetencji i umiejętności, nie obracacie się w świecie wirtualnym, jak często młodzież, ale spotykacie się z rzeczywistymi problemami, które prędzej czy później dotykają większość ludzi. Za to raz jeszcze dziękuję - podkreślił Starosta Cieszyński.

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: