W stronę Klastra
Klaster - innowacyjne przedsięwzięcie polegające na współdziałaniu trzech sektorów - administracji, biznesu oraz podmiotów ekonomii społecznej w celu wypracowania modelu opartego na idei wspólnotowości, wykorzystującej atuty każdego z sektorów.
“W stronę Klastra, promocja ekonomii społecznej” to jeden z cieszyńskich projektów w ramach różnych funduszy, który zasługuje na szczególną uwagę – Klaster to struktura nie mająca jeszcze w Polsce określonego modelu prawnego, niemniej w krajach unijnych jest popularną i efektywną formułą współpracy. Robimy odważny krok w nieznane, ale ktoś musi postawić go pierwszy. – zaznacza koordynator projektu Dariusz Bożek z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem.
Inicjatorzy z fundacji postawili na wypracowanie modelu opartego na idei wspólnotowości, wykorzystującej atuty każdego z sektorów. Głównym celem projektu na początkowym etapie jest jednak wypracowanie zasad współpracy, które będą mogły być replikowane. – To na razie przypomina układanie kostki rubika, ale rozwiązanie na pewno istnieje. Naszym pierwszym wspólnym zadaniem jest osiągnięcie porozumienia na poziomie elementarnym czyli komunikacji interpersonalnej, poznania się, możliwie pełnej integracji zespołów. W końcu mamy w przyszłości stać się komplementarnym podmiotem. – mówi Michał Paluch, specjalista ds. promocji projektu.
Pierwsze próby wspólnych ustaleń zostały podjęte na spotkaniu roboczym pierwszych 15 podmiotów deklarujących wolę współpracy. W pionierskim składzie znalazły się 3 jednostki samorządu terytorialnego, 5 prywatnych przedsiębiorców i 7 przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej. – Uczestnictwo w projekcie jest dobrowolne a jego formuła z założenia jest otwarta. I tak obok stowarzyszenia zajmującego się przykładowo działaniami na rzecz ekologii mamy firmę krawiecką, która z kolei może współpracować z agencją reklamową lub fotografem. W projekcie są również większe instytucje jak Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, który może współpracować z naszą stolarnią lub korzystać ze ślusarni – obrazuje Mariusz Andrukiewicz, prezes Fundacji Być Razem.
Warto zaznaczyć, że w ramach realizacji projektu są przewidziane cykle szkoleń z zakresu umiejętności interpersonalnych, zawodowych czy znajomości problematyki ekonomii społecznej i przedsiębiorczości.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
