W Książnicy o naczelniku cieszyńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
Agnieszka Laskowska stwierdziła, że bohater piątkowego popołudnia był człowiekiem niezwykle barwnym i interesującym. Był najmłodszym naczelnikiem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, sportowcem, żołnierzem, drukarzem, tancerzem oraz działaczem społeczno-kulturalnym. – Nie tylko ja będę dziś mówiła o Karolu Kobarskim. Chciałabym, by również on przemówił do państwa za pośrednictwem napisanego przez siebie pamiętnika – stwierdziła prelegentka. Po czym omówiła pamiętnik Karola Kobarskiego zatytułowany „Mój życiorys i praca niepodległościowa od roku 1899 do 1914, dalsza praca na polu narodowym od 1914–1956. Wspomnienia z dawnych i obecnych lat”. Został on spisany w 1945 r. Tak więc nie sposób nie zauważyć, że o swym przedwojennym życiu i działalności Kobarski pisał już z perspektywy czasu.
Analiza pamiętnika, będącego wszak poniekąd subiektywną oceną otaczającej go rzeczywistości pozwoliła rozeznać się nie tylko w życiu i działalności autora, ale także rzuca pewne światło na rys jego charakteru. I tak wyłania się ze niego człowiek o niewątpliwych zasługach, jednocześnie ze skłonnościami do megalomanii i rozgoryczony nie docenieniem jego zasług przez współczesnych.
Pamiętnik znajduje się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej. Tak więc podczas piątkowej prelekcji można było zobaczyć nie tylko zdjęcia jego stron, ale także oryginał tego wyjątkowego źródła historycznego.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.