Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Książnicy o naczelniku cieszyńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Karol Kobarski był bohaterem spotkania z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, jakie odbyło się 24 września. Agnieszka Laskowska opowiadała nie tylko o pracy, życiu i działalności społecznej Kobarskiego, ale także o tym, jakim on sam chciałby być postrzegany. A to za sprawą faktu, iż tą zasłużoną w dziejach „Sokoła” postać omawiała analizując jego własny pamiętnik.

Agnieszka Laskowska stwierdziła, że bohater piątkowego popołudnia był człowiekiem niezwykle barwnym i interesującym. Był najmłodszym naczelnikiem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, sportowcem, żołnierzem, drukarzem, tancerzem oraz działaczem społeczno-kulturalnym. – Nie tylko ja będę dziś mówiła o Karolu Kobarskim. Chciałabym, by również on przemówił do państwa za pośrednictwem napisanego przez siebie pamiętnika – stwierdziła prelegentka. Po czym omówiła pamiętnik Karola Kobarskiego zatytułowany „Mój życiorys i praca niepodległościowa od roku 1899 do 1914, dalsza praca na polu narodowym od 1914–1956. Wspomnienia z dawnych i obecnych lat”. Został on spisany w 1945 r. Tak więc nie sposób nie zauważyć, że o swym przedwojennym życiu i działalności Kobarski pisał już z perspektywy czasu.

Analiza pamiętnika, będącego wszak poniekąd subiektywną oceną otaczającej go rzeczywistości pozwoliła rozeznać się nie tylko w życiu i działalności autora, ale także rzuca pewne światło na rys jego charakteru. I tak wyłania się ze niego człowiek o niewątpliwych zasługach, jednocześnie ze skłonnościami do megalomanii i rozgoryczony nie docenieniem jego zasług przez współczesnych.

Pamiętnik znajduje się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej. Tak więc podczas piątkowej prelekcji można było zobaczyć nie tylko zdjęcia jego stron, ale także oryginał tego wyjątkowego źródła historycznego.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: