Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Postać, życie i twórczość zaolziańskiej poetki ludowej Anieli Kupiec omawiano w Domu Narodowym

Ciekawy wykład na temat gwary profesora Daniela Kadłubca oraz wspaniała aktorska interpretacja w wykonaniu Karola Suszki z Teatru Cieszyńskiego z Czeskiego Cieszyna przybliżyły postać, życie i twórczość zaolziańskiej poetki ludowej Anieli Kupiec.

Aniela Kupiec pochodziła i całe życie spędziła w Nydku. Urodziła się w 1920 roku. Była więc równolatką tak zwanego Zaolzia – subregionu, który wyodrębnił się niejako ze Śląska Cieszyńskiego po sztucznym podzieleniu terenu dawnego Księstwa Cieszyńskiego granicą państwową. Zmarła w 2019 roku. W tym roku obchodziłyby więc 102 urodziny. I choć nie ma jej już wśród nas jej poezja – pisana w większości gwarą i z niezwykła umiłowaniem rodzinnej ziemi, stale jest czytana i doceniana. Nic zatem dziwnego, że zorganizowane przez Cieszyński Ośrodek Kultury i Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego spotkanie poświęcone twórczości poetki cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Odbyło się ono w piątek 17 września w Domu Narodowym w Cieszynie. Profesor Kadłubiec wpierw przybliżył postać poetki omawiając w wielkim skrócie jej życiorys, później zaś analizował jej twórczość pod względem językowym, etnograficznym, semantycznym. Prelekcji towarzyszyła wystawa poświęconą poetce, opracowana przez Mariana Steffka z Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie. Spotkanie zorganizowano w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego

Niewątpliwą atrakcją spotkania było aktorskie wykonanie wybranych wierszy poetki przez emerytowanego dyrektora Teatru Cieszyńskiego Karola Suszkę. Fragmentów wysłuchać możemy tutaj:

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: