Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W języku Shakespeare`a

53 recytatorów brało udział w 12. Powiatowym Konkursie Recytatorskim ''Poezja i Proza w Języku Shakespeare`a''. Zwycięzcy będą reprezentować nasz region na etapie wojewódzkim konkursu.


Poezję i prozę w języku angielskim i po polsku recytowali uczestnicy 12. Powiatowego konkursu „Poezja i Proza w Języku Shakespeare`a”, który odbył się 28-29 marca 2012r. w Zespole Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zebrzydowicach.  – Na co dzień uczę języka angielskiego. Jestem też tłumaczem. Życzyłbym sobie współpracy na takim poziomie jaki jest w tym konkursie – zaznaczył Andrzej Pasterny, który oceniał występy gimnazjalistów i licealistów, jako przewodniczący jury. – Poziom z roku na rok jest coraz wyższy – mówi Katarzyna Kondziołka, organizator konkursu. Toteż coraz częściej zamiast Harrego Pottera, uczestnicy konkursu wybierają bardziej ambitne dzieła. Co potwierdza przyznanie podwójnych pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach konkursowych.


Zadaniem uczestników było przygotować dwa teksty prozę i poezję. Jeden muszą wyrecytować po angielsku, drugi ma być polskim przekładem znanych anglojęzycznych twórców. Uczestnicy konkursu walczą o tytuł najlepszego w trzech kategoriach: Szkołu podstawowe, Gimnazja i Szkoły Ponadgimnazjalne.


Przygotowania do konkursu trwają nawet kilka miesięcy. – Samego tekstu można się nauczyć szybko, jednak tu ważna jest interpretacja utworu – mówi Radosław Sobczyk z Zespołu Szkół  nr 1 w Wiśle, który zwyciężył w kategorii gimnazjalistów. – Każdy szczegół jest ważny. Trzeba dużo pracować nad sposobem recytacji. Nauka tekstu to pestka. Mi zajęło to tydzień. Recytację ćwiczyłam trzy miesiące – dodaje Justyna Kondziołka gimnazjalistka z Zebrzydowic, która również stanęła na najwyższym stopniu podium.


Poniżej wyniki konkursu


SZKOŁA PODSTAWOWA:


1 miejsce:
Justyna Cyrzyk    Szkoła Podstawowa Kończyce Wielkie    
Krzysztof Szuter Szkoła Podstawowa im. K.K.Baczyńskiego w Zebrzydowicach
2 miejsce:    
Marianna Pękała Szkoła Podstawowa nr 2 w Wiśle
3 miejsce:
Bartłomiej Baszczyński Szkoła Podstawowa w Hażlachu        
Magdalena Pierzgalska    Szkoła Podstawowa Nr 1 w Cieszynie

Wyróżnienie:
Małgorzata Zamora Szkoła Podstawowa  Kończyce Małe    
Simona El-Sayed Szkoła Podstawowa Nr 4 Wisła     

GIMNAZJUM:

1 miejsce:
Radosław Sobczyk ZS nr 1 Wisła
Justyna Kondziołka Gimnazjum Zebrzydowice
2 miejsce:
Klaudia Mizia Gimnazjum Dwujęzyczne Rybnik
3 miejsce:
Daria Piątkowska Gimnazjum Kaczyce

Wyróżnienie:
Marcin Nitoń Gimnazjum Dwujęzyczne Rybnik
Magdalena Macura Gimnazjum Mnich


SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
1 miejsce:
Zuzanna Kondziołka LO im. A.Osuchowskiego Cieszyn
Justyna Warmuzińska LO im. A.Osuchowskiego Cieszyn
2 miejsce:
Jagoda Rusińska LO im. Powstańców Śląskich Rybnik
3 miejsce:
Anna Płaczkiewicz LO im. M.Kopernika Cieszyn    
Agata Zemla    Zespół Szkół im. Powstańców Śląskich Rybnik
Wyróżnienie
Barbara Juroszek ZSO Wisła
Julia Machoczek IV LO Rybnik

PODSUMOWANIE KONKURSU PRZEZ ORGANIZATORÓW:

Szanowni Państwo!

Zespół Szkół w Zebrzydowicach zorganizował w roku szkolnym 2011/2012, w dniach 28 i 29 marca  XII  edycję Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „ Poezja i Proza w Języku Shakespeare`a”.
W naszych eliminacjach biorą udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego a także  Rybnika. Konkurs cieszy się dużą popularnością i uznaniem wśród młodzieży i nauczycieli. Jest jedynym tego typu przedsięwzięciem na terenie Śląska Cieszyńskiego oraz poza jego granicami.
Laureaci szczebla  powiatowego reprezentują nasz region na etapie wojewódzkim w Zabrzu. Jak dotychczas mogliśmy się poszczycić bardzo wysokim lokatami naszych uczestników na etapie wojewódzkim, często nasi reprezentanci zajmowali tam w swoich kategoriach czołowe miejsca , w tym wielokrotnie pierwsze. Organizacja tej imprezy zwraca uwagę Pani Krystyny Zółtańskiej-Martyny –inicjatorki konkursu na etapie wojewódzkim oraz uznanych  członków jury w Zabrzu.
Przygotowanie  takiej imprezy nie mogłoby się odbyć bez pomocy Sponsorów. Cenne  nagrody dla laureatów funduje Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz Burmistrz Miasta Cieszyna.  Co roku zgłasza się do konkursu łącznie około 70 uczestników. Przyjeżdżają do szkoły w Zebrzydowicach w marcu, w dwóch dniach, wraz ze swoimi opiekunami. Staramy się, aby impreza ta miała swoją rangę i prestiż.
W związku z  tym przygotowujemy jak najlepsze nagrody dla laureatów, upominki dla uczestników oraz podziękowania dla nauczycieli i opiekunów,a także godny tej imprezy poczęstunek.
Wydarzenie ma charakter medialny, imprezie patronuje Wójt Gminy Zebrzydowice, Pan Andrzej Kondziołka, obecne są także lokalne media: portal internetowy OX.pl,
 oraz lokalna prasa, „Głos Ziemi Cieszyńskiej”.
W tym roku obchodzimy kolejną  edycję tej wspaniałej imprezy, która ma na celu rozpropagować wśród młodzieży kulturę języka oraz znajomość literatury angielskojęzycznej.
 
Wszyscy laureaci  będą reprezentować nasz region na etapie wojewódzkim, który odbędzie się w Zabrzu, w terminie majowym.
Ponadto  odbyło się, jak co roku, głosowanie publiczności na najlepszą ich zdaniem prezentację. Laureatem na poziomie szkół podstawowych została Magdalena Pierzgalska ze SP nr 1  w Cieszynie oraz w gimnazjach Radosław Sobczyk  z ZS  nr 1 w Wiśle, na etapie szkół ponadgimnazjalnych laureatką nagrody publiczności została Jagoda Rusińska z LO im .Powstańców Śląskich w Rybniku


Dyrekcja Zespołu Szkół w Zebrzydowicach wraz z  organizatorem  Katarzyną Kondziołką dziękują wszystkim za udział w konkursie  oraz współudział w popularyzacji konkursu.
Zapraszamy wszystkich do udziału w XIII Konkursie „Poezja i Proza w języku Shakespeare`a” w 2013 roku!

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: