Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Jaworzu czekają hotele dla pszczół

Jaworze od lat cieszy się dobra sławą wśród wypoczywających tu osób. Samorząd Jaworza informuje o nowych miejscach noclegowych w gminie. Tym razem są to hotele dla owadów. - Oby chciały tu zostać na zawsze – mówią mieszkańcy.


Gmina Jaworze postanowiła pomóc naszym najmniejszym przyjaciołom, stawiając trzy domki dla owadów. 
Dwa domki zakupiło i podarowała jedna z jaworzańskich firm. Tak zwane "hotele dla owadów" stanowią bezpieczne miejsce schronienia oraz wylęgania wielu gatunków bezkręgowców, na przykład pszczół, motyli, trzmieli czy innych owadów zapylających. Spełniają również rolę edukacyjną – pozwalają na obserwację przyrody i budowanie wiedzy na temat znaczenia owadów w życiu człowieka. 

- Domki zostały zamontowane przy Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzu oraz Parku Zdrojowym – przy fontannie solankowej i w pobliżu stawu. Ustawienie pierwszych hoteli dla owadów to dopiero początek większego projektu. W planach gmina ma montaż kolejnych domków oraz tworzenie łąk kwietnych, które oprócz waloru wizualnego, odgrywają ważną rolę w trosce o pszczoły zapylające. Owady te spełniają wszakże w życiu człowieka niebagatelne znaczenie – to właśnie im zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie – informuje gmina Jaworze.

Jednak domki dla owadów to nie jedyne działanie podejmowane przez gminę. - Na terenie Jaworza w celu ochrony i ułatwienia funkcjonowania zwierząt w naszej przestrzeni. Już niedługo, nad wybranymi drogami pojawią się przejścia dla wiewiórek – tzw. "mosty dla wiewiórek", czyli rozpięte pomiędzy koronami drzew liny, umożliwiające przemieszanie się tych zwierząt bezpiecznie, bez ryzyka zginięcia pod kołami samochodów – dodają przedstawiciele samorządu.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-27 15:38:23
stofflet: W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o potrzebie ochrony owadów. W szczególności pojawił się pomysł zakładania tak określanych hoteli dla owadów, które stanowią szczególnego rodzaju instalacje ułatwiające przezimowanie poszczególnym gatunkom owadów. W pierwszej kolejności pod uwagę bierze się stworzenie odpowiednich warunków pod hibernację dla biedronek, motyli, czy pszczół samotnic i os samotnic. Ów hotel dla owadów może ”otworzyć” każdy, kto ma miejsce i dostęp do drewna (szczapy, pnie z przeznaczeniem do rozkładu), kamieni, kafli, cegieł, słomy, gliny, suchych liści, patyków, czy kory. Z wymienionych materiałów wystarczy ułożyć pryzmę i tę pozostawić. Warto wznieść obiekt, który będzie ozdabiał otoczenie. Czasem stosowne gniazda owady budują sobie same. Do takiego gatunku zaliczamy mrówki, które są niezwykle pożyteczne i niezbędne w prawidłowo funkcjonującym ekosystemie. Niejednokrotnie ich kopce/mrowiska pojawiają się na terenie naszych ogrodów, co poszczególni właściciele postrzegają za bezprawną cudzą ingerencję na swoim terenie. Często zdarza się, że mrowiska są niemiłosiernie niszczone. W mojej opinii tego rodzaju zachowanie należy postrzegać za barbarzyństwo. Człowiek bezrefleksyjnie próbuje podporządkować sobie przyrodę, zwierzęta mają coraz mniej terenów do egzystencji, przez co adaptują się do funkcjonowania w środowisku zurbanizowanym. Mrowiska powinniśmy otaczać szczególną opieką i pod żadnym pozorem ich nie niszczyć. Mrówki jako zwierzęta społeczne stanowią ciekawy przykład zorganizowania i przez to ich funkcjonowanie może posłużyć pod dokonywanie obserwacji. Jako ludzie sporo od nich możemy się nauczyć. Ochrona mrówek w pierwszej kolejności odnosi się do pozostawiania ich gniazd w spokoju. Innym przykładem zwierząt, które winniśmy otaczać troską, są pszczoły. Podobnie jak mrówki tworzą społeczności, które wchodzą między sobą w relacje, posiadają wewnętrzną hierarchię i podział zadań. Jeżeli warunki pozwalają, warto w ogrodzie założyć własną pasiekę i tym sposobem przyczynić się do zwiększenia populacji pszczół. Z pewnością ubogaci to miejscowy ekosystem.
2022-05-27 21:17:55
Gigi13: Super sprawa :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: