W Istebnej o gajdach beskidzkich – wykład dr Małgorzaty Kiereś
13.08.2025 21:49
13 sierpnia 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbyło się wyjątkowe spotkanie z dr Małgorzatą Kiereś – etnografką, badaczką kultury górali beskidzkich oraz autorką licznych publikacji poświęconych dziedzictwu regionu. Tematem wykładu, zatytułowanego „A wszystko się zaczęło od kozy… o gajdach w świetle materiałów archiwalnych i terenowych”, będą gajdy beskidzkie – tradycyjny instrument pasterski wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas prelekcji uczestnicy poznali historię, symbolikę i znaczenie gajd w życiu góralskich społeczności, a także wyniki badań terenowych i archiwalnych prowadzonych przez dr Kiereś. Wydarzenie stanowi inaugurację projektu „Dziedzictwo gajd beskidzkich – przekaz pokoleniowy i popularyzacja”, którego celem jest ocalenie i popularyzacja tej wyjątkowej tradycji.
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły:
33