Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Dzięgielowie działają lokalnie

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dzięgielowa jak co roku podsumowali ubiegły rok działalności. Obfitował on w różne działania na rzecz lokalnej społeczności i pielęgnowania lokalnych tradycji.

Działacze Stowarzyszenia mogą poszczycić się prężnymi działaniami skutecznie zmierzającymi do pozyskiwania środków zewnętrznych na swe działania na rzecz lokalnej społeczności. Na 7 edycji Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, którego lokalnym koordynatorem jest Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej posiadające certyfikat Ośrodka "Działaj Lokalnie" Stowarzyszenie Miłośników Dzięgielowa brało udział w sześciu. Priorytet programu „działaj Lokalnie” to dobro wspólne, a więc Stowarzyszenie Miłośników Dzięgielowa znakomicie wpisuje się w to założenie. Dlatego też pozyskało na realizację swojego projektu 6 tysięcy złotych, czyli maksymalną kwotę, którą dla jednej organizacji przewiduje program Działaj Lokalnie.

- Przez pół roku raz w tygodniu przez 6 godzin uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych. Zakupiliśmy też sprzęt, który posłuży całej lokalnej społeczności długo po zakończeniu projektu. Pozostało coś w umiejętnościach, coś w sprzęcie, coś w nas, bo warsztaty nas zintegrowały – mówiła w sprawozdaniu Katarzyna Bogdał, wice-prezes Stowarzyszenia podkreślając, że były to dobrze wydane pieniądze.  - Celem naszego projektu było przeprowadzenie takich przedsięwzięć, dzięki którym uda nam się wyzwolić nowe sposoby rozwoju lokalnej społeczności oraz pogłębić te, które na trwałe zapisały się w życiu wsi. Naszym założeniem było zintegrowanie ludzi, wspólne przeżywanie pozytywnych emocji, współorganizowanie imprez, poprzez które poczujemy się odpowiedzialni za siebie i naszą miejscowość. Jednym z kluczowych celów było dążenie do własnego rozwoju rękodzieła artystycznego, który po realizacji poprzedniego projektu stał się jednym z wniosków do dalszej pracy – mówi Katarzyna Bogdał dodając, że warsztaty prowadzili częściowo instruktorzy z zewnątrz, spoza wsi, częściowo natomiast swoimi umiejętnościami dzielili się z licznymi chętnymi miejscowi twórcy.

Działania te nowe na taką skalę zyskały wielkie uznanie, a efekty naszej pracy były prezentowane w różnych miejscach i budziły powszechny zachwyt – dodaje Katarzyna Bogdał

Ogólnie Stowarzyszenie Miłośników Dzięgielowa w minionym roku skupiło się na trzech głównych kierunkach działania. Oprócz wspomnianych już warsztatów artystycznych działacze postawili na sport, jego promowanie, a także stwarzanie dogodnych warunków do uprawiania go lokalnej społeczności swe zachęty kierując głównie do młodzieży. Sztandarową imprezą sportową z wielkim rozmachem była kolejna już edycja wyścigu rowerowego cross bike. Zawody, które na starcie zgromadziły ponad 200 zawodników, rozgrywano w kategoriach wiekowych od dzieci 3-letnich po seniorów.

Przygotowanie imprezy wymagało współpracy wielu ludzi, zaangażowania środków i zainteresowania zawodników. W ramach tego dnia zorganizowaliśmy także wystawę fotograficzną Zbigniewa Eysmonta i piknik rodzinny, gdyż naszym celem było nie tylko propagowanie zdrowego spędzania wolnego czasu, ale również wskazanie na wartość rodzimych twórców (wystawa) i celowość wspólnego spędzania czasu – mówi Katarzyna Bogdał. 

Kolejnym kierunkiem, w którym działało w minionym roku Towarzystwo Miłośników Dzięgielowa, był program zdrowotny polegający na zorganizowaniu szkoły zdrowego gotowania. Zaprezentowana została kuchnia wegańska jako alternatywa dla osób poszukujących nowych rozwiązań oraz tradycyjna kuchnia cieszyńska, w której skupiono się na ciasteczkach.

Na zorganizowanym 10 stycznia w Szkole Podstawowej w Dzięgielowie spotkaniu nie zabrakło znamienitych gości z władz samorządowych, nie tylko gminnych, ale i powiatowych. Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicjus przyznał, że jak na początku swej kadencji w powiecie kilka lat temu usłyszał, że w powiecie cieszyńskim działa 600 organizacji, to kazał pracownikom zrobić zestawienie, bo nie wierzył w taka ilość organizacji na tak niedużym terenie… Działaczom towarzystwa Miłośników Dzięgielowa życzył sił i żeby ich zapał do pracy nie ustawał. Wójt gminy Goleszów Krzysztof Glajcar natomiast życzył działaczom, żeby dysponując swoim czasem udawało się im odróżniać co jest ważne, a co najważniejsze. Głos zabrała także Ludwika Czyż – założycielka i pierwsza prezes Stowarzyszenia, obecnie przewodnicząca Komisji Oświaty w gminie. Podziękowała za pracę i wręczyła wybranym osobom albumy biograficzne Gminy Goleszów.

- Podstawowym naszym zadaniem jest skupić naszych mieszkańców wokół tematów kulturalno-sportowych, żeby ich zaangażować i zintegrować wokół tych tematów – podsumował prezes Stowarzyszenia Tadeusz Sztefka ucinając tym samym dyskusje na temat stanu dróg, jaką niektórzy uczestnicy spotkania rozpętali korzystając z obecności na zebraniu przedstawicieli Powiatu. Prezes zasugerował także potrzebę rozważenia, w jakim kierunku stowarzyszenie powinno dalej iść, aby skupić wokół siebie jak najwięcej ludzi, a zawtórowała mu wice prezes podkreślając, że największa wartością jest to, że społeczność Dzięgielowa się konsoliduje.

(indi)     

Zobacz fotoreprotaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: