Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Drogomyślu wydobyto części rozbitego podczas wojny Messerschmitta

Dwa lata po zlokalizowaniu szczątków Messerschmitta Bf 109, który rozbił się w Drogomyślu 7 marca 1945 roku, udało się grupie eksploracyjnej Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie  wydobyć część szczątków samolotu.

7 marca 1945 r. podczas walki powietrznej nad Drogomyślem zginął Major Erich Leie. Był asem Luftwaffe, wykonał ponad 500 lotów bojowych, miał 121 zwycięstwa na koncie.

Po blisko dwu latach od zlokalizowania w Drogomyślu miejsca, gdzie rozbił się samolot niemieckiego pilota udało się wydobyć cześć szczątków maszyny m.in. silnik Daimler Benz DB 605. Było to możliwe dzięki pracy grupy eksploracyjnej Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie pracującej pod kierunkiem Kol. Krzysztofa Neściora, w porozumieniu z Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Bielsku-Białej. Nadzór archeologiczny sprawowała Pani Zofia Jagosz-Zarzycka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego: - Specjalne podziękowanie składamy pani Alicji Rakus, która wyraziła formalną zgodę na prowadzenie badań na terenie parceli będącej jej własnością - dziękują uczestnicy wydobycia.

Filmik z wydobycia silnika:

 

Zobacz, jak wyglądały samoloty typu Messerschmitt.

 

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: