W drodze po doświadczenie i emocje

W tegorocznej edycji Cieszyńskiej Barbórki zmierzą się nie tylko licencjonowani zawodnicy, którzy rywalizują w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Na tych samych, wymagających trasach Śląska Cieszyńskiego swoją technikę jazdy sprawdzą także kierowcy, którzy nie posiadają licencji sportu samochodowego.

Z myślą o kierowcach, którzy nie mają rajdowej licencji, Automobilklub Cieszyński przygotował Super KJS. Impreza towarzysząca finałowej rundzie RSMŚl 2017 to trudniejsza forma Konkursowej Jazdy Samochodem – zawodów, w ramach których kierowcy amatorzy mogą doskonalić swoje umiejętności rywalizując w bezpiecznych warunkach.

Organizowane przez wiele automobilklubów KJS-y, to imprezy, w których wystartować może każdy kierowca, posiadający ważne prawo jazdy, sprawny samochód z ważnym OC oraz kask. Profesjonalnie zabezpieczone zawody rozgrywane są najczęściej zamkniętych placach, gdzie wyznaczane są próby sprawnościowe, które uczestnicy pokonują na czas. To świetna metoda doskonalenia swoich umiejętności w bezpieczny sposób, ale także szansa na zbieranie doświadczenia i uzyskanie licencji uprawniającej do startów w rajdach samochodowych. W ramach organizowanego przez AK Cieszyński Super KJS-u, kierowcy będą mogli się ścigać na prawdziwych odcinkach specjalnych – tych, którymi wcześniej pojadą załogi walczące w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Rywalizacja na tak trudnych trasach wymaga także odpowiednich środków bezpieczeństwa, dlatego w Super KJS można wystartować seryjnym samochodem, który jednak musi być wyposażony w klatkę bezpieczeństwa, a załoga – w niepalne kombinezony.

Próby sportowe, na jakich uczestnicy Super KJS-u będą walczyć o jak najlepsze czasy, będą o połowę krótsze od tych zaplanowanych dla stawki RSMŚl. Odcinek Hażlach będzie miał dystans 3,9 km, a drugi z oesów – z Cisownicy do Lesznej Górnej liczy 4 km.

Cieszyńska Barbórka będzie także czwartą, finałową rundą Pucharu Proto Cars Rally Challenge, czyli cyklu zawodów przeprowadzanych przy współpracy Pawła Dytko z organizatorami rajdów okręgowych i Super KJS-ów. Punkty w tym pucharze mogą zdobywać zarówno licencjonowani zawodnicy, jak i Ci, którzy nie posiadają licencji sportu samochodowego. Do końcowej klasyfikacji liczą się trzy najlepsze wyniki. Zwycięzca Pucharu Proto Cars Rally Challenge oprócz pamiątkowego pucharu, otrzyma szansę startu w przyszłorocznej edycji Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. W nagrodę triumfator cyklu pojedzie w Wieliczce napędzanym na cztery koła samochodem Proto przygotowanym przez firmę Dytko Sport.

Patronat honorowy nad 43. edycją Rajdu Barbórka Cieszyńska objął Marszałek Województwa Śląskiego. Organizatorem zawodów jest Automobilklub Cieszyński.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:


Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy 5 rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

• Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin
• Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia
• Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła
• Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów
• Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn

 


źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-16 16:41:04
speeddriver: Artykuł bliźniaczo podobny do tego na VIFI.PL, z tym , że na tamtym portalu autor zamieścił z nazwy wszystkich darczyńców rajdu oraz grzecznościowo poinformował o tym , że oprócz nich także Wy jesteście patronem medialnym tej imprezy. Was już na to nie stać...
2017-11-16 19:46:27
emo33: Rajd rajdem ale mieszkańców nikt nie pyta jak maja wyjechać z domu.<br />ZAMYKAJĄ DROGĘ OD 7.28 DO 17,00 i MAJĄ TO W D.... CIEKAWE CZY POSPRZĄTAJĄ? WYŚLĄ EKIPY RAJDOWE BY SIĘ Z LUDŹMI DOGADALI JAK COŚ NABROJĄ. Bo się im budżet z ubezpieczeniem nie domyka. Mieszkańcy Kozakowic wywalczyli zakaz na ich drogach.
2017-11-16 19:46:29
emo33: Rajd rajdem ale mieszkańców nikt nie pyta jak maja wyjechać z domu.<br />ZAMYKAJĄ DROGĘ OD 7.28 DO 17,00 i MAJĄ TO W D.... CIEKAWE CZY POSPRZĄTAJĄ? WYŚLĄ EKIPY RAJDOWE BY SIĘ Z LUDŹMI DOGADALI JAK COŚ NABROJĄ. Bo się im budżet z ubezpieczeniem nie domyka. Mieszkańcy Kozakowic wywalczyli zakaz na ich drogach.
2017-11-17 07:32:51
efelinqa: Pieprzone raydy !!!!! dlaczego mam się zgadzać na to że nie mogę dojechać wyjechać z domu bo jakiś debil chce się pościgać ?????? Ja tez zabieram się za to aby tych idiotów wywalić z naszej okolicy. Banda durni !!!!! Ciekawe co by taki jeden z drugim Amator gdyby nie mógł z garażu wyjechać bo akurat cały dzień by pielgżymka przechodziła albo PISOWSKA DEMOSTRACJA POPARCIA DLA KACZORA-DYKTATORA
2017-11-17 08:23:13
Hultaj: Jak największy smog w Cieszynie to banda kretynów rajd organizuje i statystyku psuje.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją