W Czeskim Cieszynie wreszcie otwarta muzealna ekspozycja
Muzeum Ziemi Cieszyńskiej otwarło po długim czasie swoją ekspozycję stałą. Posiadające 12 oddziałów i sal wystawienniczych w całym rejonie muzeum od kilku lat ma bowiem problemy ze swoją siedzibą w Czeskim Cieszynie, dlatego z powodu ciągłych przeprowadzek czeskocieszyńska sala wystawiennicza była przez jakiś czas zamknięta. Placówka od kilku lat przenosi się z miejsca na miejsce, obecnie czeka na powrót do swej pierwotnej siedziby, a na ulicy Praskiej, w budynku dawnej szkoły, jest od dwóch lat.
-Naszą historyczna siedzibą jest budynek przy ul. Głównej, ale wskutek niewyjaśnionego statusu prawnego czekamy na decyzję sądu, czy będziemy mogli tam wrócić i dokończyć remont kapitalny, który zaczęliśmy. Mamy nadzieję, że wkrótce zapadnie decyzja sądu i że nie będziemy tu długo – powiedziała zastępczyni dyrektora, Vlasta Byrtusová. Kierownictwo zadecydowało jednak o udostępnieniu zbiorów zwiedzającym w budynku na Praskiej. Od kilku dni można tam oglądać wystawę poświeconą miastu Czeskiemu Cieszynowi oraz ekspozycję dotyczącą Śląska Cieszyńskiego – jego historii, zasiedlenia, kultury i przyrody.
-Ekspozycja zatytułowana jest „Obrazy z przeszłości Śląska Cieszyńskiego”. Jej koncepcja opierała się na tym, żeby zaprezentować coś z każdej dziedziny kultury materialnej naszej przeszłości. Oglądając wystawę zaczynamy od czasów najstarszych – znalezisk archeologicznych, pochodzących głównie z grodziska w Kocobędzu koło Czeskiego Cieszyna. Dalej mamy eksponaty związane z Piastami cieszyńskimi, przedstawiliśmy też sytuację religijną w naszym regionie – zwiedzający mogą zobaczyć np. rzeźbione podobizny świętych czy model drewnianego kościoła w Gutach – opowiada Ivona Pavelková, współautorka wystawy.
Część ekspozycji poświęcona jest przyrodzie regionu, następnie dużo miejsca zajmują eksponaty z kultury ludowej. Udokumentowana jest tu kolonizacja wałaska, rolnictwo, sałasznictwo, rzemiosła ludowe i strój. Ostatnia część ekspozycji poświęcona jest rzemiosłom miejskim i industrializacji regionu. Jak zaznacza Ivona Pavelková, eksponaty przedstawione na ekspozycji to tylko niewielka część muzealnych zbiorów. W sąsiedniej sali obejrzeć można natomiast świadectwa historii miasta od 1920 r. aż do współczesności, większość eksponatów dotyczy jednak okresu międzywojennego. Znajduje się tam np. odwzorowanie fragmentu kawiarni Avion z małym stolikiem, filiżankami na kawę, papierosami, gazetami: czeską, polską i niemiecką. Wystawa o Czeskim Cieszynie wprawdzie przewidziana jest na dłuższy czas, prawdopodobnie jednak później zmieniać się tam będą różne wystawy czasowe.
Zdj. Na ekspozycji przedstawiliśmy też sytuację religijną w naszym regionie – zwiedzający mogą zobaczyć np. rzeźbione podobizny świętych czy model drewnianego kościoła w Gutach – opowiada Ivona Pavelková.
Elżbieta Przyczko
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
