Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W 2021 znikną jednorazowe sztućce i słomki

Parlament Europejski zadecydował o wprowadzeniu zakazu produkcji plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Ma być to sposób na pozbycie się problemu odpadów, które zalegają w morzach, na plażach oraz na terenach zielonych. Jest to element działań na rzecz poprawy zdrowia ludzkości i ochrony środowiska.

Zgodnie z nowymi regulacjami, przyjętymi przez Parlament Europejski ze sklepów i punktów gastronomicznych mają zniknąć np. jednorazowe plastikowe sztućce, mieszadła do kawy, czy też słomki i plastikowe talerze. Zakaz będzie obejmował również plastikowe talerze, bardzo popularne w sezonie grillowym, polistyrenowe pojemniki na żywność, lekkie torby z tworzyw sztucznych, czy plastikowe patyczki, na których mocowane są balony. Produkty mają zostać zastąpione przez ich ekologiczne odpowiedniki. Zakaz ten ma wejść w życie już w 2021 roku.

Za przyjęciem tego zakazu opowiedziała się zdecydowana większość członków PE, 571 głosów popierało wprowadzenie zmian, przeciw opowiedziały się zaledwie 53 osoby, 34 wstrzymały się od głosu. Zgodnie z zapowiedziami, kolejnym etapem prac nad ochroną środowiska ma być zajęcie się problemem papierosów, które w filtrach posiadają domieszki plastiku (zgodnie z danymi światowych serwisów, ponad 20% śmieci zalegających na plażach to filtry od papierosów, które ze względu na zawartość plastiku rozkładają się przez wiele lat).
W związku ze zmianami, państwa członkowskie UE zostały również zobowiązane do wdrożenia programu, którego celem będzie rezygnacja z używania plastikowych butelek jednorazowego użytku. Mają być one zastąpione przez pojemniki, które nie będą zanieczyszczać środowiska naturalnego. Zgodnie z założeniem, korzystanie z plastikowych pojemników ma zostać zmniejszone o 90%.

Dodatkowe restrykcje obejmą również produkty higieniczne – nawilżane chustki odświeżające, czy też podpaski będą musiały zawierać informację dla użytkownika, które ułatwią ich właściwą utylizację. Z kolei wędkarze będą musieli się liczyć ze wzrostem cen niektórych elementów wyposażenia, gdyż producenci będą ponosić dodatkowe koszty związane z wykorzystaniem plastiku w swoich wyrobach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: