Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Viva il Canto - sprawozdanie z projekcji filmów muzycznych w Cafe Muzeum

Godną uwagi innowacją tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il Canto” jest sesja filmów o muzyce, prezentowanych w cieszyńskiej Cafe Muzeum. Melomani mogli zapoznać się z takimi filmami jak: „Sztuka śpiewu – złote głosy stulecia”, „Don Giovanni”, „Kawaler srebrnej róży”, „Cyganeria” „Wesele Figara”, „Don Carlos”, „Noc z Haendlem”, „Schubert – Podróż zimowa”, „Traviata”. Dziś – 29 sierpnia przed nami jeszcze „Don Carlos” Verdiego o godz. 12.00.
Spośród bogatej oferty filmowej wybrałem propozycje czwartkowe. „Noc Haendla” / A night with Heandel” w reżyserii Alexandra Marengo /Channel Four Television Corp. 1996/ z doborową obsadą śpiewaków brytyjskich /John Mark Ainsley, Sarah Candly, Rosa Mannion, Claren mc Fadden, Alistair Miles, Christopher Robson/ - we wszystkich barwach głosu – szczególnie z niezwykłym męskim sopranem –kontratenorem /dawniej partie zarezerwowane dla kastratów/. Wokalistom towarzyszy orkiestra „Orchestra of the Ages of Light” Haruna Bicheta. Film jest zarówno prezentacją muzyczną, aktorską, grą obrazów i posiada treści narracyjno-edukacyjne. W przerwach między ekspresyjnymi ujęciami, na temat rękopisów Haendla z British Museum wypowiada się Jonathan Keats. Mistrzowskie sceny rodzajowe z różnych ważnych egzystencjalnie chwil – od modlitwy do bójki, od miłości do wzburzenia pojawiają się w scenerii klasycystycznego i współczesnego Londynu. W aranżacjach barokowych włoskojęzycznych oper i oratoriów – „Juliusz Cezar”, „Orlando”, „Rodelinda” i innych reżyser chciał ukazać Haendla współcześnie żywego.
„Schubert – Podróż zimowa” /Winterreise/ to ekranizacja cyklu 24 pieśni mistrza niemieckiego romantyzmu Franza Schuberta do poematu Wilhelma Muellera. Film to odzwierciedlenie ludzkiej psyche. Wyraża smutek, melancholię, szaleństwo za pomocą muzyki i obrazów o oszczędnej kolorystyce i monochromatycznych, zawartych we wnętrzu starej kamienicy i w przestrzeni abstrakcyjnej – także w pewnej nieważkości. Jako wokalista występuje tenor – Ian Bastridge, przy fortepianie Julius Drake. Reżyserem filmu zrealizowanego dla Channel Four TV Corp. w r. 1997 jest David Alden – autor słynnego Woyzzecka wystawionego na deskach Metropolitan Opera.
Inicjatywa festiwalowych pokazów filmowych, powstała głównie w koncepcji wicedyrektora Pawła Orleja, jest prawdziwą ucztą dla miłośnika muzyki i srebrnego ekranu. Organizatorom trudno z wyprzedzeniem mówić o następnej edycji i jej szczegółach, jednak można spodziewać się dalszych prezentacji X Muzy.
źródło: Szymon Broda
dodał: W.T.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: