VIII Lotos Cup w Wiśle Łabajowie

Padał śnieg, wiał wiatr, było bardzo zimno, ale to nie powstrzymało narciarzy. Wczoraj, 16 stycznia w zasypanej przez śnieg Wiśle odbyły się VIII zawody LOTOS Cup 2012 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Zawodnicy zmagali się na skoczni w Łabajowie oraz na trasie biegowej na Kubalonce. Gospodarze, czyli zawodnicy KS Wisła Ustronianka byli nie do pokonania - triumfowali w aż sześciu z siedmiu kategorii.

To był naprawdę wyczerpujący dzień dla młodych narciarzy startujących w zawodach LOTOS Cup 2012. Na skoczni w Łabajowie padał gęsty śnieg. Na trasie biegowej nie było wcale lepiej – oprócz silnych opadów śniegu, zawodnicy musieli znosić towarzystwo silnego wiatru i mrozu.

Po raz pierwszy w tym sezonie na belce startowej pojawili się juniorzy A. Najlepszym z nich okazał się Artur Kukuła, który uzyskał 64 i 64,5 metra, wyprzedzając o 3,5 punktu Ukraińca Witalija Kaliniczenko. W gronie juniorów B lider się zmienił. Fantastycznie spisujący się w Zakopanem Sebastian Hebel po słabszych skokach musiał oddać żółtą koszulkę drugiemu dziś Krzysztofowi Biegunowi. Walkę o zwycięstwo zapowiadał wczoraj Szymon Szostok i w 100% wykonał plan.

W końcu przyszła moja szczęśliwa Wisła, tu wygrałem najwięcej konkursów LOTOS Cup, również te ubiegłoroczne – komentował zawodnik KS Wisła Ustronianka. - Lubię skocznie, na których można się porządnie odbić, a właśnie tego wymaga Łabajów – mówił Szymon Szostok.

Pod nieobecność Krzysztofa Lei, w kategorii junior C triumfował Łukasz Podżorski, który został też nowym liderem klasyfikacji generalnej. Wiślanin o 7,3 punktu wyprzedził Michała Milczanowskiego. Wśród zawodników urodzonych w 1998 i 1999 roku hegemonia Dawida Jarząbka została przełamana przez Pawła Wąska (38 i 39 m), jednak zawodnik TS Wisła Zakopane pozostaje na prowadzeniu w całym cyklu. W kategorii junior E drugi raz z rzędu wygrał Tomasz Pilch, a kolejne zwycięstwo dla klubu z Wisły wywalczyła dziś Marcelina Herzyk (dziewczęta młodsze).

Gospodarze, czyli KS Wisła Ustronianka byli nie do pokonania. Goście wyjechali z Łabajowa z tylko jedną wygraną kategorią – dziewcząt starszych, w której Joanna Gawron z TS Wisła Zakopane zdecydowanie pokonała Joannę Szwab i Monikę Luber.

Po południu rywalizacja przeniosła się na trasy Kubalonki, gdzie rozegrano bieg do kombinacji norweskiej. Wśród juniorów A zwyciężył reprezentant Ukrainy Wiktor Pasicznik, który podczas 7,5-kilometrowego biegu przesunął się z trzeciej na pierwszą pozycję. 17,6 sekundy po nim na metę wpadł najlepszy z Polaków, Wojciech Marusarz. Juniorzy B i C mieli do pokonania ten sam dystans – 5 km. Po skokach prowadził Jakub Przybyła, ale najlepszym juniorem B okazał się ostatecznie Damian Urbaś. Zawodnik UKS Sołtysianie Stare Bystre/ZSMS oddał wczoraj bardzo udany skok i równie dobrze pobiegł, wyprzedzając drugiego Krystiana Gryczuka (który po raz pierwszy w karierze stanął na podium LOTOS Cup) o 41,7 sekundy.

– Startowałem jako trzeci ze stratą 6 sekund do Kuby Przybyły, ale przede wszystkim obawiałem się, rywali, których miałem za plecami – Gryczuka i Łowisza – komentował swój bieg Damian Urbaś.  - Zobaczyłem że Kuba słabnie, a rywale z tyłu zaczynają naciskać i musiałem przyspieszyć. Rok temu poświęcałem na treningi biegowe znacznie mniej czasu, ale teraz trenuję dużo więcej i widać efekty. Mam nadzieję, że wygram wszystkie trzy konkursy kombinacji – zapowiedział Damian Urbaś.

Zawody w kategorii junior C zdominował dziś Łukasz Podżorski, który do triumfu w skokach dołożył zdecydowane zwycięstwo w kombinacji norweskiej.

Było dobrze, ale to jeszcze nie jest to, co mogę pokazać. Skoki były dość dobre, choć miałem trochę problemów w drugiej serii. Po upadku Przemka Kantyki zamknięto na chwilę skocznię i przysypało mi tory, ale jak widać niższa prędkość najazdowa nie przeszkodziła mi w zwycięstwie. Czasem można zrobić coś z niczego! – podsumował zawodnik KS Wisła Ustronianka.

Juniorzy D i E biegli na 2,5-kilometrowej trasie. Wśród juniorów D obyło się bez niespodzianki – wygrał Dawid Jarząbek z TS Wisła Zakopane. Duży awans - na drugie miejsce z dwunastego - wywalczył dziś Krystian Pacholarz, a tuż juniorem E został Dawid Haberny z KS Chochołów, który aż o minutę i sekundę wyprzedził lidera po skokach Tomasza Pilcha.

Kolejne zawody LOTOS Cup w skokach narciarskich rozgrywają się już dzisiaj, 17 stycznia w Wiśle Łabajowie. Natomiast kombinatorzy norwescy będą musieli poczekać na następny start aż do lutego.

Zobacz wyniki VIII LOTOS Cup w skokach narciarskich 2012.

źródło: inf. pras.