Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uważajcie na to, co podpisujecie

Podpisując umowę czy przekazując swoje dane osobowe warto uważać - nieuwaga może nas słono kosztować. Gmina Skoczów apeluje do mieszkańców by uważali.

 - Otrzymaliśmy informację, że na terenie naszej gminyw tym przypadku chodzi o Kowale – pojawiły się osoby, proponujące podpisanie umowy, dotyczącej montażu paneli słonecznych, dzięki czemu mieszkańcy zapłacą mniejsze rachunki za energię elektryczną. Osoby te nie pozostawiły umowy, a co za tym idzie, nie ma możliwości wglądu w treść umowy – piszą włodarze facebookowym profilu gminy.

Oczywiście nie ma w tym przypadku mowy o oszustwie, czy nawet próbie, gdyż żadna umowa nie została podpisana. Zastanawiający jednak wydaje się fakt, że wizyty osób, proponujących założenie paneli słonecznych „na jutro” wiążą się z rozsyłanymi wcześniej informacjami, zatytułowanymi „Informacja dla mieszkańców gminy”. Napis jest naniesiony za pomocą czerwonej pieczątki. Już sam fakt może wprowadzać mieszkańców w błąd, gdyż sugeruje, że informacja pochodzi z Urzędu Gminy. Podobna sytuacja miała miejsce w Gminie Hażlach już początkiem 2020, a  jak się okazało, informacja nie pochodziła z Urzędu.

Pamiętajcie, do wszystkich umów i zamówień podchodzić rozważnie i zgodnie z zaleceniami, które przekazali włodarze Skoczowa, dokładnie czytać wszystkie umowy. – Przyłączamy się do apelu o rozwagę. Warto również zwrócić uwagę nie tylko na podpisywanie umowy, ale na samo przekazywanie danych osobowych. Dane możemy podać tylko w momencie, kiedy wiemy, z kim rozmawiamy i mamy pewność, że jest to dla nas bezpieczne – uczula asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP. Warto więc dobrze zastanowić się jakich informacji udzielamy i komu.

W przypadku, gdy otrzymujemy powiadomienie, dotyczące określonych czynności (tak jak w tym przypadku – wizyty w celu oszacowania kosztów założenia paneli słonecznych), powinniśmy się zastanowić, skąd informacja pochodzi. Utrzymanie urzędowego stylu redagowania informacji, czy używania napisów w formie pieczątek (o ile nie podrabia się oficjalnych pieczątek) przestępstwem nie jest, jednak już powinno nas zastanowić, czy przypadkiem nie chodzi o wprowadzenie w błąd. Jeżeli mamy wątpliwości skąd pochodzi informacja, należy zweryfikować jej źródło, na przykład dzwoniąc do urzędu.

A co, gdy podejrzewamy, że może chodzić o próbę oszustwa? W tym przypadku należy kontaktować się z policją, numerem alarmowym lub strażami gminnymi, czy urzędami.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-05 20:57:07
CosaNostra: Spoko, polak potrafi oszukać swojego a w niedzielę na kolanach po św. komunię
2020-06-05 20:57:52
św. Patryk: o wiele poważniejszy jest przypadek, kiedy ktoś coś podpisuje doskonale zdając sobie sprawę z tego, że to oszustwo - a z taką sytuacją mamy do czynienia w Polsce na samym szczycie władzy
2020-06-05 22:06:16
politykier: Co do oszustów, prokuratura wyjaśnia, gdzie jest 150 tys. złotych z internetowej zbiórki na zakup nowego fiata seicento dla Sebastiana Kościelnika, oskarżonego o spowodowanie wypadku z limuzyną Beaty Szydło. - Pieniądze są bezpieczne, ale nie na moim koncie, jak się niektórym wydaje - deklarował Biegun przed dwoma laty. - Ja nimi nie dysponuję. Są na subkoncie Pomagam.pl. Teraz nie odpowiada na pytania dziennikarzy.
2020-06-05 22:08:27
politykier: Biegun to Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii. Zdaje się, że tam już się nie praktykuje...
2020-06-06 13:15:51
jasper: A tak na marginesie, co z dowodami w sprawie wypadku bylej premier Szydlo i Sebastiana Koscielnika? Dlaczego po tak dlugim czasie i wspanialym ponoc sadem PiS, cisza w tej sprawie ? Nikogo to nie dziwi ?
2020-06-06 13:17:40
jasper: politykier, jezeli Polak katolik wyjezdza do innego kraju to przestaje byc polakiem i katolikiem ?? Wez sie puknij w glowe albo zmien leki !
2020-06-06 23:29:02
politykier: krzy-sio+ jasper-Q, jeszcze raz ---- Biegun to Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii.----- Gdyby przestał być Polakiem, to nie pisałbym, że to Polak... krzy-sio+ LOGIKA i czytanie ze zrozumieniem K U L E J E...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: