Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga działkowcy! Są pieniądze dla Was!

Masz działkę? Województwo Śląskie szykuje milion złotych na wsparcie Rodzinnych Ogródków Działkowych.


To pierwszy w historii projekt dofinansowania skierowany do stowarzyszeń zrzeszających działkowców. Jednorazowo można otrzymać nawet 50 tysięcy złotych.

- Mamy świadomość jak ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym pełnią Rodzinne Ogrody Działkowe. To tam pielęgnowane są tereny zielone, o które wszyscy musimy dziś dbać w sposób szczególny. Wsparcie ROD wpisuje się w strategię rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Zachęcam do składania wniosków i skorzystania ze wsparcia – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski. Władze województwa podkreślają bogatą historię i tradycję rodzinnych Ogródków Działkowych.

- Historia tworzenia ogródków działkowych na Śląsku sięga jeszcze 1909 roku. Przez lata wrastały one w krajobraz regionu, stając się elementem naszej kultury. Ogródek to miejsce, gdzie spędzamy całą rodziną wolny czas, dbamy o niego, pielęgnujemy. Na to potrzebne są jednak środki, często prócz składek, trzeba po prostu na remonty wydać dodatkowe pieniądze. Stąd pomysł przedsięwzięcia, które pomoże zrefundować koszty prac na działkach – dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Każdy, kto chce uzyskać dofinansowanie musi się jednak pospieszyć. Wnioski należy składać do 6 sierpnia br. Pula przeznaczona na wsparcie to milion złotych, przy czym dofinansowanie na jedno działanie na terenie jednego ogrodu działkowego wynosi 50 tys. zł. Pieniądze te można przeznaczyć np. na prace budowlane, modernizację alei i dróg ogrodowych wraz odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej i melioracji.

Zainteresowanie ogródkami działkowymi wzrasta. W dużej mierze wpływ na to miała pandemia.
Ogródki stały się takim miejscem, gdzie można było się schować, wyciszyć. Zielone płuca miast zyskały swego rodzaju status oaz bezpieczeństwa. Tym bardziej cieszy wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Przez lata właściwie byliśmy zdani wyłącznie sami na siebie – podkreśla Józef Noski, prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców w Katowicach.

Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że obecnie nad Wisłą jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, które skupiają łącznie 900 tys. działek o łącznej powierzchni 41 tys. ha. Korzysta z nich ok. 4 mln Polaków. Kilkanaście ogrodów działkowych działa również na Śląsku Cieszyńskim.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-25 00:06:15
marat: Synu, zawiść przez Was przemawia. Na działka+, zdaje się, że też się nie załapaliście. Nie ma tolerancji dla braku tolerancji, krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe osoby w różnych wcieleniach, włącznie z tymi kradzionymi.
2021-07-25 08:43:55
: i teraz niech się działkowcy gryzą i kopią w walce o pisie "prezenty"
2021-07-25 09:52:33
tomasz9999: a Unia to skąd ma te pieniądzę dzieciaku ? od rudego szatniarza ? Na szczęście dla nas Polaków nastał Kaczystan w innym wypadku np stanu wg rudego szatniarza jadłbyś św Patyku spod siebie bo i na miskę ryżu wg merkel bys nie miał .
2021-07-25 09:53:13
tomasz9999: tu możesz poczytać o tych którym kibicujesz http://www.grzechy-platformy.org/
2021-07-25 12:16:43
: tomusiu, sugerujesz, że PiS jest aż tak nieudolną władzą, że po blisko 7 latach rządzenia nie potrafił niczego i nikomu z tej gigantycznej listy rzekomych przestępstw udowodnić? - że jest nieudolny zgodzę się, tu masz chamie pisiacki 100% racji :D
2021-07-25 12:49:54
tomasz9999: patyczku bezmózgi jesteś typowym wyborcą peło czyli nawet jak cię ktoś popluje to powiesz że pada , stara cię powinna wyskrobać , kup sobie maść na ból dupy nieuku pełowski bez mózgu :) Zatkało kakao :) heheheh biedaku
2021-07-26 23:00:14
: tomuś pomyśl jaki z ciebie musi być obrzydliwy odpad jeśli tak piśce jak i antypiśce się tobą brzydzą i od ciebie odcinają
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: