Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Usuwajcie sople!

Sople, nawisy śnieżne, nadmiar śniegu na dachu – to wszystko może spaść i nieszczęście gotowe.

Tworzące się na dachach czapy śniegu, czekające tylko na lot w dół nawisy, lodowe sople zwisające nad głowami przechodniów i mieszkańców. Taki krajobraz często niestety towarzyszy nam zimą. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Cieszynie, Jan Smolarz przypomina, że obowiązkiem zarządców lub właścicieli nieruchomości jest zadbać o bezpieczeństwo:

- Właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych są obowiązani, utrzymywać i użytkować obiekty budowlane zgodnie z zasadami wyznaczonymi przepisami ustawy Prawo budowlane. W razie wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, osoby odpowiedzialne powinny zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny obiektów budowlanych, oraz każdorazowo podjąć działania mające na celu usunięcie zagrożeń, m.in. przez sprawdzanie grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach i bezzwłoczne usunięcie nadmiaru śniegu, lodu, sopli lodowych, nawisów śnieżnych mogących stanowić zagrożenie dla ludzi lub mienia, a także stabilności konstrukcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty użyteczności publicznej, w których przebywa jednorazowo znaczna liczba osób takie jak: hale handlowe, sportowe, widowiskowe, wystawiennicze, kina, teatry, zadaszenia trybun na stadionach w tym obiekty o dużych powierzchniach dachów i lekkiej konstrukcji wieloprzęsłowej – przypomina w komunikacie (TUTAJ ) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Cieszynie, Jan Smolarz.

Prace te powinny być wykonywane oczywiście przez osoby czy firmy posiadające odpowiednie kwalifikacje i z zachowaniem przepisów BHP. O tym, że nie warto lekceważyć przepisów bezpieczeństwa, przekonali się odśnieżający dach w Wiśle w ubiegłym roku: Spadli z 6 metrów

Jan Smolarz apeluje też o kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych, instalacji gazowych, kotłów gazowych oraz przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. -
Obiekty budowlane w czasie ich użytkowania, powinny być poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowym kontrolom stanu technicznego (art. 62 ustawy Prawo budowlane). Odpowiedzialnym z mocy prawa za utrzymanie i użytkowanie obiektów budowlanych jest właściciel lub zarządca obiektu (art. 61 ustawy Prawo budowlane).

Zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane, niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz nie zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego zagrożone jest grzywną nie mniejszą niż 100 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: