Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ustroń z ekologicznym autobusem

Firma "Wispol" obsługuje na terenie gminy Ustroń połączenie między Lipowcem oraz Dobką. Od niedawna na tym odcinku kursuje niskoemisyjny autobus. Są także plany, aby więcej takich pojazdów pojawiło się na terenie grodu pod Czantorią.

Od jak dawna można skorzystać z ekologicznego środka transportu? - Linia miejska funkcjonuje od września, a ten autobus jeździ od marca - przyznaje w rozmowie z nami Łukasz Sitek, Inspektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Ustroń.

Autobus spełnia normę emisji Euro 5 - drugą najwyższą dla silników spalinowych. Dzięki niej do powietrza przedostaje się minimalna ilość spalin. Czy jest szansa, aby więcej takich pojazdów pojawiło się na ustrońskich drogach? - Na chwilę obecną mamy jedną linię komunikacyjną, natomiast jeżeli powstanie jakaś kolejna linia wewnątrz miasta, to z pewnością będziemy się starać, aby także obsługiwał ją autobus z normą Euro 5. Pan burmistrz Przemysław Korcz myśli o całkowicie niskoemisyjnych autobusach, a konkretnie o elektrycznych, które mogłyby pojawić się w przyszłości na naszych liniach - wyjaśnia nam przedstawiciel magistratu.

Na chwilę obecną jednak ciężko o szczegóły w sprawie nowej linii, którą mogłyby kursować autobusy w Ustroniu. - Każde miasto i każda gmina wysłało takie pismo w sprawie linii, których brakuje i mogłyby zostać wdrożone przez powiat. Myślimy o tym, aby utworzyć drugą linię, chociaż szczegółów nie podam. Zobaczymy, co na to Starostwo Powiatowe i Rada Przewoźników powie - kończy Łukasz Sitek.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-10 13:31:52
doler: A co ekologicznego jest w dieslach? Jesli firma kupuje nowy autobus to nie kupi gorszego niz euro 5 bo taki jest juz wymóg produkcyjny wiec o co to cale halo? Jeśli tak naprawde gminie by zależało to by sie dołożyła do zakupu autobusu a nie wysłała durny list... Czy elektryczny autobus jest eko...nie. Nie robi emisji lokalnie ale prad trzeba wyprodukować w brudnych elekrowniach weglowych no i co z tonami akumulatorów? Takie one eko. W Polsce ktos przespal jedna technologie ktora dziala w europie od dlugich lat...cng. W Czechach tych autobusów pelno prawdziwe czyste paliwo nietrujace otoczenie.
2019-05-14 10:17:13
równy: "Czy elektryczny autobus jest eko...nie. Nie robi emisji lokalnie, ale prąd trzeba wyprodukować w brudnych elektrowniach węglowych no i co z tonami akumulatorów? " -niekoniecznie. Można lokalnie wytwarzać elektryczność na farmie wiatrowej i/lub fotowoltaicznej. Panele można ustawić nie tylko na ziemi (nieużytki), ale i na dachach budynków znajdujących się w gestii miasta (bloki spółdzielcze). Tym sposobem można pokryć przynajmniej część wydatków na prąd dla autobusu. Jeśli prądu produkuje się odpowiednio dużo można mieć komunikacje z biletem "za złotówkę" lub całkiem darmową. A akumulatorów nikt nie wyrzuca "w krzaki".
2019-05-14 13:45:41
równy: A co się tyczy CNG: http://www.autosan.pl/sancity-12lf-cng
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: