Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń z certyfikatem

Miasto Ustroń otrzymało certyfikat Ekologicznej Gminy - Ogrzewamy z Głową przyznany przez Polską Izbę Ekologii i Platformę Producentów Urządzeń Grzewczych Na Paliwa Stałe. Certyfikat jest przyznawany za wspieranie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania.

Ustroń od kilku dni może posługiwać się certyfikatem "EkoLOGICZNA gmina". Nadała go gminie Polska Izba Ekologii i Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych Na Paliwa Stałe. Kampania prowadzona przez tą instytucję ma na celu m. in. szerzyć wśród społeczeństwa wiedzę na temat uwarunkowań technicznych i metod spalania paliw stałych.

Jak zauważa Ireneusz Szarzec, burmistrz UStronia, to efekt działań gminy, które od lat są podejmowane w Ustroniu. Wymiana źródeł ciepła skutecznie wpływa na jakość powietrza w Ustroniu. To docenienie za wspieranie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania na terenie gminy. Niestety, niska emisja w mieście uzdrowiskowym, jest szczególnie uciążliwa.

Jak dodaje burmistrz, aby uzyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, trzeba montować nowoczesne kotły do spalania. Tak zwanej IV i V generacji. W ubiegłym roku skorygowaliśmy właśnie pod tym kątem gminną uchwałę, która opisuje plan gospodarki nisko emisyjnej. Chodzi jednym słowem o klasę kotłów, które nie dopuszczają do spalania innego paliwa niż węgiel czy ekogroszek. Czyli ta emisja jest poniżej dopuszczalnych norm. W ciągu tych kilku lat udało się zrealizować kilkaset wniosków. - mówi Szarzec.

Oprócz programu niskiej emisji, w tym roku pierwszy raz w Ustroniu ma wystartować program związany z inwestycjami w fotowoltaikę. Pisaliśmy o tym w materiale Ustroń stawia na ekologię. Polegać on będzie na dofinansowaniu urządzeń do pozyskiwania energii ze światła słonecznego.`

Obecnie oszacowany koszt jednej instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym wynosi 25.000,00 zł. Moc zainstalowanej pojedynczej mikroinstalacji nie może przekroczyć 40 kW. Wytwarzana energia może być przeznaczona wyłącznie na potrzeby własne – informuje UM w Ustroniu. Jeżeli gminie uda się pozyskać pieniądze na realizacje tego zadania, wsparcie na tego typu instalacje może wynieść do 85% kosztów. Do 15 kwietnia przyjmowane są w urzędzie miasta ankiety związane z programem. Można w ten sposób zgłosić do niego swój akces.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-12 15:54:00
oskito: z certyfikatem a szambo na szambie, taka ekologia
2016-04-13 07:19:51
artu70: Zapraszam na ul.Katowicką ,,odetchnąć,, ekologicznym powietrzem wspomaganym przez producenta palet i warsztat mechaniczny pana P ogrzewanego oponami.<br />Wszelkie interwencje w miejscowej straży miejskiej są nieskuteczne.<br />Nie zasługujecie na ten certyfikat i należy wam go odebrać
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: