Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń. Uzdrowisko przyjmie uchodźców z Ukrainy

Ustrońskie uzdrowisko przygotowało już 99 pokoi dla uchodźców z Ukrainy, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Władze spółki American Heart of Poland, która prowadzi sieć szpitali i ośrodków rehabilitacyjnych, rozmawia też z burmistrzem Przemysławem Korczem, starostą Mieczysławem Szczurkiem na temat szerszej pomocy dla osób uciekających przed wojną.

- Nasze samochody z kocami, ciepłymi ubraniami, prowiantem i środkami ochrony osobistej pojechały na granicę do Korczowej. Uruchomiliśmy też dwujęzyczną infolinię, na której po polsku i ukraińsku można uzyskać wszystkie potrzebne informacje - mówi w rozmowie z naszym portalem Izabela Bożek z Uzdrowiska Ustroń.

Jak dodaje, obecnie z głównego budynku uzdrowiska przekwaterowywani są obecni pensjonariusze. - Chcemy w nim ulokować razem wszystkich potrzebujących, żeby nie czuli się osamotnieni. Muszę przyznać, że gdy Adam Szlachta (dyrektor American Heart of Poland - dop.red.) poprosił o to dzisiaj rano pensjonariuszy, to w sali rozległy się brawa - zaznacza.

Zarówno administracja uzdrowiska, jak i spółki nadzorującej go szuka różnych sposobów poszerzenia wsparcia dla Ukraińców. Jednym z potencjalnych partnerów może być Inpost - wczoraj internet obiegła informacja o miejscach dla ponad 400 osób, ale oficjalnego komunikatu brak. - Prezes kontaktuje się też z zaprzyjaźnionymi firmami w celu zorganizowania szerszej pomocy. Rozmawiamy między innymi z Inpostem, nie tylko pod kątem wsparcia finansowego, ale też osobowego - my mamy zatrudnionych ponad 700 osób, ale gdy ośrodki będą zapełnione, to będziemy potrzebować wsparcia przy dostawach, logistyce. Będzie też potrzebne wsparcie materialne - koce, ręczniki, bielizna, ubrania. Z naszej strony jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim uchodźcom z Ukrainy godne warunki pobytu - pokoje z łazienkami, w których całe rodziny będą mogły być razem, w prywatnej przestrzeni - mówi Bożek.

Ta szersza pomoc uchodźcom ma polegać nie tylko na znalezieniu im miejsca stałego pobytu, ale też wsparciu w poszukiwaniu pracy. - W naszych ośrodkach pracuje sporo osób z Ukrainy. Jako Uzdrowisko Ustroń mamy też swoje nieruchomości z mieszkaniami pracowniczymi, część osób wynajmuje też lokale w okolicznych miejscowościach. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc potrzebującym znaleźć pracę - ta pomoc będzie szeroka oraz długofalowa, jednak na ten moment najważniejsze jest, aby do nas trafili i byli bezpieczni. Rozmawiamy też z burmistrzem Przemysławem Korczem i starostą Mieczysławem Szczurkiem, szukamy też innych miejsc, do których Ukraińcy mogliby trafić - kończy nasza rozmówczyni.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: