Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń mówi "nie" testowi syren

Gościmy uciekających od wojny Ukraińców, a jutro w całym kraju o godz. 8.41 mają zawyć syreny alarmowe. Dla Polaków ma to być symbol pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej – to już dwunasta rocznica tamtych wydarzeń. Jednak dla obywateli z Ukrainy głos syren alarmowych, może być kolejnym rozdrapywaniem, nie zabliźnionych ran, które cały czas noszą w sercu i budzić najtragiczniejsze wspomnienia. Choć zarządzenie w sprawie testu syren alarmowych wydał resort spraw wewnętrznych i wojewoda – to samorządowcy zwracają uwagę na niefortunność i niezrozumiałe działanie wobec gości z Ukrainy uciekających przed wojną. Niektórzy oficjalnie informują, że w danej miejscowości syreny nie zawyją. Wśród nich Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.

Dwanaście lat temu Polska, była pogrążona w żałobie po tragedii smoleńskiej. Co roku to wydarzenie wiąże się z obchodami pamięci ofiar. W tym roku także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało decyzję o uruchomieniu w całej Polsce testu syren alarmowych w godzinę  tamtych wydarzeń. Samorządowcy w całym kraju – również w naszym regionie otrzymali decyzję wojewody, by taki test syren alarmowych przeprowadzić. W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu. Jednakże, choć pamięć ważna – dziś w Polsce sytuacja jest szczególna, a syreny alarmowe dla gości z Ukrainy budzą najgorsze wspomnienia wydarzeń, z powodu których byli zmuszeni uciekać ze swojej Ojczyzny. - To niestosowne i niezrozumiałe – uważa Burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz. Miasto gości ponad półtora tysiąca uchodźców z Ukrainy.

“Szanowni Państwo, Drodzy Ustroniacy! Jutro w naszym mieście nie zostaną włączone syreny alarmowe! Ministerstwo Spraw Wewnętrznych domaga się od nas włączenia syren alarmowych w całym mieście, w 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, jutro o godz. 8.41. Osobiście, co roku, z wielką atencją podchodzę do tej ważnej dla nas rocznicy. To była i jest tragedia wszystkich Polaków! Aczkolwiek uważam, że w czasie trwającej wojny w Ukrainie, gdzie syreny alarmowe są symbolem barbarzyńskich, rosyjskich nalotów oraz oznaczają krew niewinnych ofiar, włączenie tych syren jest niestosowne i niezrozumiałe. Powoduje to traumę i wojenny strach wśród naszych Przyjaciół z Ukrainy. Chcemy tego uniknąć. Właśnie z troski o ich zdrowie i kondycję psychiczną. Tym bardziej, że wśród nas, w naszym Ustroniu, przebywa ponad półtora tysiąca uchodźców z Ukrainy. W związku z tym podjąłem decyzję, aby syren nie uruchamiać. Proszę jednak Państwa o pamięć i wspomnienie tragicznych wydarzeń Katastrofy Smoleńskiej i jej Ofiar” – wpis takiej treści zamieścił na swoim  na oficjalnym profilu facebookowym burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-09 15:56:08
Hejo: I bardzo dobrze ! System służy i jest dla ludzi.... a nie tylko dla fanatyków partyjnych. Ciekawe jak Cieszyn ? Pamiętać należy jednak, że system alarmowy może włączyć również Urząd Wojewódzki
2022-04-09 16:04:21
tom lem: ... można by rzec - każdy ... na swój stój ;-) ale trzeba - każdy Korcz na swój ... , jeszcze rżnie głupa że nie rozumie, wycia syren 10 kwietnia i bawi się w domorosłego psycho-psychiatrę. Cóż, jakiego Ustroń wybrał włodarza takiego ma samorządowego celebrytę, specjalistę od wykonania prawa.
2022-04-09 16:36:31
1234567890: Syreny powinny zawyc z radości jak Korcz skonczy kadencję:)
2022-04-09 17:03:22
pół_Sasina_z_Wiślicy: Burmistrz Ustrzyk Dolnych (Podkarpackie) poinformował, że wyłączy w niedzielę na trzy minuty zasilanie syreny alarmowej w urzędzie miejskim ze względu na przebywających na tym terenie uchodźców z Ukrainy. Tak zareagował na decyzję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które postanowiło, aby w całym kraju 10 kwietnia, dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, odezwały się sygnały dźwiękowe.
2022-04-09 17:03:33
pół_Sasina_z_Wiślicy: da się
2022-04-09 17:06:29
pół_Sasina_z_Wiślicy: BRAWO USTROŃ - a co Cieszyn? bo na Skoczów wiadomo, że nie ma co liczyć
2022-04-09 17:59:01
Efob: Nie jestem za wyciem syren,bo to nie ma nic wspolnego z pamiecia smolenskiej tragedii,mozna uczcic to inaczej,natomiast mam problem z nadopiekuncza sytuacja w sprawie Ukraincow.Oni tez musza sie powoli uklonic w nasza strone i tolerowac nasze tradycje.
2022-04-09 18:51:30
sierżant_Niemyty_Wycior: efobie wyobraźni brakuje tobie, mówienie o "nadopiekuńczości" w stosunku do sąsiadów którzy uciekli przed najazdem barbarzyńców w kontekście pomocy jakiej im Polacy udzielają to nawet nie nieporozumienie, to bezduszność - ty się módl, żebyś sam nie musiał żebrać o podobną "nadopiekuńczość" w podobnej sytuacji
2022-04-09 22:14:44
Kankee: Niektórzy mają dziwne problemy i dziwne tradycje.
2022-04-09 22:55:50
pawel21_13: Krocz. Leję na niego mocz.
2022-04-10 07:38:07
mario172: Znowu problem nie wiadomo o co.nie popieram tego pisowskiego nierzadu ale duzo waznych osob zginelo i jakies tam 3min nikomu krzywdy nie zrobią. Zamiast szukania sztucznego rozglosu bardziej interesuje mnie dlaczego do cholery jasnej w ustroniu sa takie dziurawe drogi!!!!centrum ok ale obrzeza miasta masakra!szkoda ze nikt nie martwi sie o moja odczucia jak co miesiąc panstwo okrada mnie na nowym ladzie..!!
2022-04-10 08:22:49
krzysztof  mm: tak, w tej katastrofie dużo ludzi zginęło, i najwyższa pora przestać ich śmierć wykorzystywać do plugawych politykierskich rozgrywek Kaczyńskiego, Macierewicza i spółki
2022-04-10 11:33:51
tom lem: ... przecież ty krzysio nic innego przez 12 lat w tym temacie nie robiłeś, jak politycznie plugawiłeś oponentów, broniąc Tuska i ruskie onuce ;-)
2022-04-10 12:00:52
Adrian Grabowski: Testy systemów przeprowadza się okresowo, na przykład co miesiąc, co kwartał, a nie na życzenie jakiegoś dzbana.
2022-04-10 13:26:04
tom lem: ... no właśnie, co miesiąc, co kwartał, byleby nie 10 ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: