Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń i Strumień w rankingu

Już po raz 11. dziennik ''Rzeczpospolita'' przyjrzał się pracy samorządów i sporządził ich ranking. W tym roku w kapitule zasiedli m.in. Andrzej Porawski, Hanna Majszczyk, Adam Kowalewski, a przewodniczącym był Jerzy Buzek.

Tylko dwie gminy miejsko-wiejskie z powiatu cieszyńskiego znalazły się w rankingu samorządów przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Wydawnictwo co roku podsumowanie najszybciej rozwijających się miast i gmin. Ustroń znalazł się w ścisłej czołówce gmin miejskich i miejsko – wiejskich zarówno w rankingu głównym jak i wśród samorządów najlepiej wykorzystujących środki unijne w Polsce. Jeśli chodzi o umiejętność pozyskiwania i rozdysponowywania pieniędzy unijnych to nasza gmina znalazła się na 40. miejscu. Z województwa śląskiego wyprzedziły nas tylko Lędziny (29 miejsce), Bieruń (11 miejsce), Pilica (6 miejsce). - komentuje burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec.

W rankingu głównym, w którym brano pod uwagę m. in. dochody na osobę, pozyskane środki unijne na osobę czy udział wydatków na organizacje pozarządowe Ustroń zajął 46. miejsce w Polsce, a województwie śląskim 3. miejsce za Sośnicowicami i Lublińcem. To potwierdza, że staramy się od lat prowadzić zarządzanie finansami miasta w bezpieczny sposób, a jednocześnie dający możliwości inwestowania i pozyskiwania środków zewnętrznych na naszą działalność. -komentuje Szarzec.

Gmina Strumień natomiast znalazła się na miejscu 76. w kraju w kategoriach gmin miejsko-wiejskich. Uzyskała również 49. miejsce w kategorii innowacyjne gminy miejsko-wiejskie.

Generalna punktacja dotyczyła zarządzania finansami. Punktowane było zarówno dynamika wzrostu wydatków majątkowych w gminach, wartość środków unijnych, ale również wskaźnik zadłużenia. Materiał był przygotowany bardzo szeroko, brano pod uwagę zagospodarowanie przestrzeni publicznej, dbałość o finanse publiczne, pozyskanie środków europejskich, współpracę z organizacjami pozarządowymi, infrastrukturę oświatową, zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży. - To duże wyróżnienie znaleźć się wśród stu docenionych gmin w Polsce. Biorąc pod uwagę, że wśród tych jednostek jesteśmy jedną z mniejszych gmin. Wiemy o tym że jeszcze dużo pracy przed nami – mówi Burmistrz Strumienia Anna Grygierek.


Red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-04 17:05:27
adam2302: 40 miejsce. Bardzo się cieszę. A basen ?? W pierwszej setce chyba wszyscy już mają basen, poza Ustroniem...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: