Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń apeluje do rządu. Chodzi o opłatę uzdrowiskową

Ponad milion złotych mniej, w porównaniu z poprzednim rokiem, otrzymał ustroński magistrat w 2020 roku z tytułu opłaty uzdrowiskowej. Władze miasta obawiają się, że w tym roku wpływy do budżetu będą jeszcze mniejsze i dlatego też będą prosić o pomoc rząd RP.

Poza wspomnianą na wstępie opłatą, gminy uzdrowiskowe otrzymują też tak zwaną dotację uzdrowiskową. W myśl obecnie obowiązującej ustawy, jej wysokość jest równa kwocie pobranej z opłaty sprzed dwóch lat. - W roku bieżącym Ustroń otrzyma dotację uzdrowiskową w wysokości opłaty uzdrowiskowej pobranej w roku 2019, tj. 2 964 974 zł. W przyszłym, 2022 roku dotacja będzie mniejsza, bowiem wpływy z opłaty uzdrowiskowej w roku 2020 są mniejsze - 1 913 732 zł. W kolejnym roku będzie podobnie. Możliwość uzyskiwania dodatkowych dochodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej i dotacji ma znaczenie dla gospodarki finansowej gmin uzdrowiskowych, szczególnie w kontekście konieczności wykonywania zadań związanych z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska - czytamy w uzasadnieniu uchwały dotyczącej wystosowania apelu do rządu, jaką podjęła w kwietniu Rada Miasta Ustroń.

Ustrońscy samorządowcy chcą, aby gminy mogły wnioskować o przyznanie dotacji uzdrowiskowej, której wysokość określałaby kwota zebrana w 2019 roku lub w roku poprzednim. - Proponowane rozwiązanie pozytywnie wpłynie na stan finansów publicznych w uzdrowiskach, jest organizacyjnie proste i nie będzie wielkim obciążeniem dla budżetu państwa. Zmiana ustawy będzie przejawem troski o zdrowie Polaków - dodają radni.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-06 19:39:46
CosaNostra: Pieniędzy brakuje, ale swoich zarobków nie obetną.
2021-05-06 20:17:46
iga: Kiedyś to była opłata klimatyczna ale za co? za ten smog co nad Ustroniem wisi .
2021-05-07 08:23:01
funmark: A czy miasta Ustroń oszacowało, ile zaoszczędził na pandemii np wydział kultury przez brak wydatków na imprezy, ile mniej wydały szkoły na ogrzewanie i prąd. Jak burmistrz skamla o stratach, to niech podliczy zyski. A święty spokój w urzędzie - bezcenny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: