Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń. 2022 rokiem dwóch jubileuszy

Rada Miasta Ustroń na grudniowej sesji podjęła uchwały dotyczące upamiętnienia w bieżącym roku jubileuszy 250-lecia ustrońskiego przemysłu oraz 100-lecia KS Kuźnia.

W uzasadnieniu jednogłośnie przyjętych uchwał czytamy, że w 1772 roku w miejscowości pod Czantorią powstała - z inicjatywy księcia Albrechta Kazimierza - pierwsza huta "Klemens", która mieściła się w budynku, w którym dziś mieści się Zespół Szkół Technicznych. W kolejnych latach w Ustroniu powstały też 4 kuźnice żelaza, a następnie Arcyksiążęcy Zakład Budowy Maszyn (w XIX wieku) oraz finalnie Kuźnia Ustroń (XX wiek).

Z kolei w 1922 roku powstał Klub Sportowy Kuźnia, który przez lata działał pod patronatem właśnie zakładu, a jego zawodnicy odnosili sukcesy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Warto też przypomnieć, że w 2019 roku obiekt, na którym mecze rozgrywają piłkarze Kuźni, został nazwany imieniem Jana Gomoli - urodzonego w Ustroniu wychowanka klubu, który przez lata występował w Górniku Zabrze, a w 1974 roku jako pierwszy polski piłkarz podpisał kontrakt zagraniczny - wyjechał do Meksyku, gdzie grał przez cztery lata.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: