Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Urząd Miejski w Liczbach

Urząd Miejski w Liczbach to nowa inicjatywa władz Cieszyna, która ma zobrazować prace Urzędu Miejskiego, a także wskazać, w jakich sektorach zachodzą zmiany, jeżeli chodzi o rozwój miasta. Dzięki liczbom można lepiej zobrazować, w jaki sposób funkcjonują odpowiednie jednostki samorządu terytorialnego, z jak dużą ilością spraw muszą zmagać się pracownicy urzędu, a także jak aktywni są sami mieszkańcy.

- Gorąco Państwa zachęcam do zapoznania się z danymi ilustrującymi wąski odcinek pracy samorządowej. Z przedstawionych danych wynika, że biuro podawcze cieszyńskiego Ratusza zarejestrowało w 2017 r. ponad 28 000 pism przychodzących. Po pierwszej dystrybucji jedne z nich wymagają dłuższego procesu załatwiania, inne odwrotnie. Nie skupiając się jednak nad wagą danego pisma, można w uproszczeniu powiedzieć, ze w przeciętnym dniu roboczym do Ratusza trafia około 110 spraw do załatwienia – informuje burmistrz Ryszard Macura. Taka ilość może wydawać się kolosalna. Mimo faktu, że pisma są rozdzielane pomiędzy różnymi wydziałami w cieszyńskim ratuszu, a także pomiędzy innymi instytucjami miejskimi, można wnioskować, że każda z nich w każdym miesiącu musi zmagać się z przynajmniej z 50 sprawami do załatwienia, w większości przypadków jest ich jednak znacznie więcej. Nie jest to jednak jedyny obszar działań, lecz tylko jego nieznaczna część – urzędnicy, władze miasta oraz odpowiednie instytucje realizują również zadania własne, oraz muszą spełniać formalności i zadania, nałożone na nich przez odpowiednie przepisy prawa.

- Dla wielu interesujące mogą być z kolei dane dotyczące odwiedzających nas turystów. Chociaż nie mamy takiego licznika, który rachowałby wszystkich zaglądających do Cieszyna gości, to jednak możemy powiedzieć, ilu turystów zostało obsłużonych przez Cieszyńskie Centrum Informacji, czy też ilu turystów wspięło się na Wieżę Piastowską – zauważa Macura. Zgodnie z danymi, podanymi przez burmistrza, w 2015 roku Cieszyńskie Centrum Informacji odwiedziło 28.909 osób, w 2016 roku turystów było 29.436, z kolei w roku 2017 liczba wynosiła 29.576 osób. Oznacza to, że średnio każdego dnia na informacji udzielano około 80 turystom. Z kolei na Wieżę Piastowską w 2016 roku wspięło się 38.780 osób, a w roku 2017 było ich 42.737. W związku z tym średnio ponad 100 osób odwiedza każdego dnia Wieżę Piastowską.

Ciekawie wyglądają również statystyki, dotyczące Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Cieszynie. W 2016 roku zostało tam wykonanych 754.624 procesów, a w 2017 roku było ich 745.680. Oznacza to, że każdego dnia roboczego może tam zostać wykonanych nawet ponad 3000 akcji. Z kolei Wydział Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych w 2015 roku przygotowywał, nadzorował, lub realizował zadania na łączną kwotę 3.603.081,47 zł, w 2016 roku było to już 5.821.842,33 zł, a w 2017 roku kwota ta wzrosła do 18.234.558,22 zł.

Jak wskazuje Macura, na infografikach, które mają pojawić się w cieszyńskim ratuszu, znajduje się jeszcze więcej danych, dotyczących liczb w Urzędzie Miejskim w Cieszynie — Ja poprzestanę na tych, zachęcając Państwa do zapoznawania się z danymi liczbowymi i do spotkań z nami. Natomiast samorządowcom, którzy co roku 27 maja obchodzą swoje święto, dziękuję za codzienną, rzetelną pracę, dzięki której nasze miejscowości pięknieją z dnia na dzień – dodaje.

 

JŚ/WR

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: