Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uroczystości upamiętniające ofiary Polenlageru 41 w Piotrowicach koło Karwiny

We wtorek, 2 września, w Piotrowicach koło Karwiny (Petrovice u Karviné) odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne losy więźniów niemieckiego obozu Polenlager 41. To właśnie w dzisiejszej dzielnicy Pierstna, podczas II wojny światowej, internowano około dwustu Polaków, którzy byli narażeni na nieludzkie warunki i cierpienia.

Centralnym punktem wydarzenia było odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej przy "Zámečku Petrovice". Uroczystość zorganizowano w ramach programu Interreg Polska–Czechy pod nazwą „Ocalić od Niepamięci”. Gospodarzem był starosta Piotrowic koło Karwiny, Marian Lebiedzik

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele obu stron granicy – m.in. Konsul Generalny RP w Ostrawie, Stanisław Bogowski, a także delegacja z gminy Zebrzydowice z wójtem Januszem Królem na czele. Obecni byli również reprezentanci gmin partnerskich i lokalnych stowarzyszeń.

W przemówieniach wielokrotnie podkreślano, że przypominanie o ofiarach jest naszym moralnym obowiązkiem, ponieważ tylko pielęgnując pamięć, możemy chronić wartości wolności i ludzkiej godności. Uroczystą atmosferę podkreślił występ chóru Godulan, który wprowadził nastrój zadumy, refleksji i nadziei.

Organizatorzy dziękowali wszystkim, którzy przybyli, by oddać hołd ofiarom Polenlageru 41.

red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: