Uroczystości upamiętniające ofiary Polenlageru 41 w Piotrowicach koło Karwiny
Centralnym punktem wydarzenia było odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej przy "Zámečku Petrovice". Uroczystość zorganizowano w ramach programu Interreg Polska–Czechy pod nazwą „Ocalić od Niepamięci”. Gospodarzem był starosta Piotrowic koło Karwiny, Marian Lebiedzik
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele obu stron granicy – m.in. Konsul Generalny RP w Ostrawie, Stanisław Bogowski, a także delegacja z gminy Zebrzydowice z wójtem Januszem Królem na czele. Obecni byli również reprezentanci gmin partnerskich i lokalnych stowarzyszeń.
W przemówieniach wielokrotnie podkreślano, że przypominanie o ofiarach jest naszym moralnym obowiązkiem, ponieważ tylko pielęgnując pamięć, możemy chronić wartości wolności i ludzkiej godności. Uroczystą atmosferę podkreślił występ chóru Godulan, który wprowadził nastrój zadumy, refleksji i nadziei.
Organizatorzy dziękowali wszystkim, którzy przybyli, by oddać hołd ofiarom Polenlageru 41.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
33