Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uroczyście na halę dopiero w czerwcu

Wygony łowiec- czyli uroczyste wprowadzenie ich na halę, gdzie będą przez cały redyk – cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. Wydarzenia nawiązują do pasterskiej tradycji naszego regionu. W tym roku podobnie jak w poprzednim tradycyjne wygony w długi majowy weekend, popsuła pandemia. Pasterze, albo w rodzinnym gronie udali się na redyk, albo poczekają na luzowanie pandemicznych obostrzeń.

Piotr Kohut, jeden z najbardziej znanych pasterzy w naszym regionie, właściciel Centrum Pasterskiego w Koniakowie, wymieszał już owce na półroczny redyk. - Po okadzeniu stada nastąpiło jego mieszanie i poświęcenie przez koniakowskiego proboszcza. Owce na halach pozostaną do 29 września i w tym czasie możemy cieszyć się pysznymi górskimi serami owczymi, żentycą i mlekiem – informuje gmina Istebna.

W Wiśle z pompą owce wyjdą na halę w czerwcu. Impreza miała odbyć się w najbliższy weekend, ale została przeniesiona. - Ze względu na zapisy w opublikowanym 6 maja 2021 r. Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii, po ich dogłębnej analizie, podjęliśmy decyzję o zmianie terminu imprezy – wyjaśnia Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. Rozporządzenie nie dopuszcza występów zespołów muzycznych, a w programie wydarzenia były występy kapel i zespołów góralskich. Bez tradycyjnej muzyki spotkanie straciło by cały swój urok. Wisła zaprasza na spotkanie z tradycją pasterską w czerwcu.

- Zapraszamy na teren wyciągu Pasieki w Wiśle już 20 czerwca! Program pozostaje bez zmian i mamy nadzieję, że nowy termin pozwoli nam bez ograniczeń ale w bezpieczny sposób spotkać się i spędzić miło i rodzinnie czas – dodaje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów Roku Górali świętowanego w województwie śląskim przez cały 2021 rok. Wyganianiu owiec towarzyszyć będą występy, warsztaty, konkursy i pyszne regionalne jedzenie. Ponadto gry i zabawy dla całych rodzin, stoiska z lokalnymi specjałami i stoiska twórców ludowych. Początek zaplanowano na godz. 11.00.

Na razie nie wiadomo, czy „wygón owiec” odbędzie się także na Buczu w Górkach. Impreza miała się odbyć również na początku maja.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-14 13:19:47
św. Patryk.: jak koniakowski proboszcze się zaangażował to znaczy że w pobliżu kasiorą pachnie
2021-05-14 14:54:11
miriam11: Kolejna sztuczna, świecka tradycja, pod turyste ( czytej hanysa). Na dyć te łowce panie Kohut kopytka potracom jak ich tak bydziecie przeganieć wte i wewte.
2021-05-14 15:27:53
politykier: Kto ma owce, ten ma co chce.
2021-05-14 20:29:28
Antykler Forte: pewnie przyszedł kandydatki na gosposię szukać, pokropił przy okazji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: