Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Upamiętnili masakrę sprzed lat - obchody rocznicy rozstrzelania 34 mieszkańców Ustronia

W czwartek (09.11) przy Szkole Podstawowej nr 1 na ulicy Partyzantów w Ustroniu odbyły się obchody, upamiętniające rozstrzelanie 34 mieszkańców Ustronia przez wojska niemieckie. Do rozstrzelania doszło bez podania powodu, żadna z ofiar nie została o nic oskarżona. Ludzie zostali losowo wybrani, niemieccy żołnierze zatrzymywali ich na ulicach, bądź też wyciągali z domów.

Pomnik upamiętniający ofiary powstał w 2001 roku, znalazły się na nim między innymi nazwiska ofiar ludobójstwa. – Czystka w Ustroniu była ludobójstwem – mogliśmy usłyszeć w czasie ceremonii uroczyści upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 71 lat: – spośród rozstrzelanych 14 osób było pracownikami lokalnej kuźni, którzy po prostu szli do pracy. Reszta została zabrana z domów i bez podania powodu rozstrzelana. Dziś są z nami rodziny ofiar tego mordu.

Czystka w Ustroniu była klasycznym przykładem działań okupanta niemieckiego, który w 1944 roku ponosił już spore straty na wielu frontach, w związku z czym przewidywał klęskę. Działania takie miały miejsce w wielu miastach w całej Polsce i ich celem było zastraszenie lokalnej społeczności. Istnieje również teoria, zgodnie z którą wojska niemieckie pod koniec wojny otrzymały rozkaz poczynienia jak największych strat, w miejscach z których nie zostały jeszcze wyparte. Masakra wstrząsnęła całym Ustroniem, do dnia dzisiejszego uważa się ją za jedną z najbardziej tragicznych momentów w historii miasta.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-11 09:25:08
koszor: Dlatego hańba Tuskowi i pozostałym pachołkom Merkel. Niemiec to Niemiec, tysiąc lat temu był wrogiem, dziś jest wrogiem i za kolejnych tysiąc lat będzie wrogiem.
2017-11-11 13:56:27
0987654321: koszor, po tym poście droga na szczyt PiSu głupi moherze stoi dla ciebie otworem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: