Ulga rehabilitacyjna na korzystanie z samochodu
Jedną z trzech zmian w ulgach rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych jest ulga za korzystanie z samochodu przez niepełnosprawnego. W stosunku do poprzedniej wersji nie zmieniło się:
- w przepisach dotyczących odliczania od podatku kosztu używania samochodu osobowego nie zmieniono kwoty. Wciąż można odliczyć nie więcej niż 2280 zł,
- wciąż także osoba z niepełnosprawnością lub podatnik mający ją na utrzymaniu musi być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu.
Wcześniej odliczyć można było używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność):
- osoby z niepełnosprawnością, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, lub
- podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo
- podatnika mającego na utrzymaniu dzieci z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 16 lat.
Obecnie (także w rozliczeniu za rok 2017) rozszerzono prawo do odliczenia używania samochodu osobowego na wszystkie osoby z niepełnosprawnością oraz podatników mających je na utrzymaniu – bez względu na grupę lub stopień. Oczywiście wciąż trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu.
Wcześniej można było odliczyć używanie samochodu jedynie na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Nie trzeba było zbierać faktur za paliwo, natomiast od 2011 r. należało, na żądanie urzędu skarbowego, okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie ww. niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.
Nie wchodziło więc w grę odliczanie jakichkolwiek innych przejazdów, np. wyjazdy turystyczno-rekreacyjne, przejazdy do pracy lub szkoły nie były traktowane jako zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, nawet jeśli faktycznie wpływały pozytywnie na zdrowie osoby z niepełnosprawnością.
Obecnie dano możliwość odliczenia wydatków związanych z używaniem przez osoby z niepełnosprawnością samochodu nie tylko na cele rehabilitacyjne, ale także związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Powstaje jednak pytanie, jak dokumentować użytkowanie samochodu osobowego?
Do tej pory zalecane było (w razie kontroli) przechowywanie dokumentów potwierdzających odbycie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Jednak w sytuacji umożliwienia odliczenia od dochodu nie tylko wydatków na cele rehabilitacyjne, ale też związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (czyli także np. wyjazdu do sklepu), dokumentowanie w ten sposób stałoby się absurdalne.
Co wobec tego jest potwierdzeniem takiego odliczenia od podatku? „Ze względu na zliberalizowanie przepisu dotyczącego wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, co umożliwia wykorzystywanie tego samochodu także w codziennych sprawach (jak np. wyjazd do sklepu), nie przewiduje się już uprawdopodobniania wydatków podatnika – podaje do publicznej wiadomości Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów. – Zatem, tak jak w przypadku każdego wydatku ponoszonego w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne, należy liczyć się z tym, że organ podatkowy może poprosić podatnika o okazanie orzeczenia o niepełnosprawności, a w przypadku wydatków na użytkowanie samochodu osobowego także dowodu jego własności (współwłasności)”.
Andrzej Koenig, mat. prasowe
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.