Uff jak gorąco!

Temperatury znów wystrzeliły w górę i tak ma być przez cały weekend. Upały choć cieszą wypoczywających nad wodą, mogą być także niebezpieczne.

Nie zdziwcie się jeśli na waszych termometrach  pojawi się nawet 35 stopni Celsjusza. Właśnie takie wręcz tropikalne temperatury przewidują meteorolodzy! Upał cieszy wypoczywających nad wodą, jednak może być też niebezpieczny!

– Kiedy temperatura powietrza osiąga 30ºC i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore – mówi Teresa Wałga, szefowa cieszyńskiego SANEPID-u.

Trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu, ochronie głowy warto też przemyśleć eksponowanie swojego ciała na słońcu. W czasie upałów najlepiej przebywać w w domu lub pomieszczeniach, gdzie jest chłodniej w szczególności powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00. To nie jest dobry czas na wysiłek fizyczny. Warto też wyposażyć się w kosmetyki z filtrem UV. Pamiętajmy też, aby nawet na chwilę nie zostawiać zwierząt czy dzieci w nagrzanych samochodach!

Pomóc w czasie upałów mają też chłodne prysznice noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Na czas upałów zrezygnujmy też z picia alkoholu. – Ważne jest też to co jemy i skąd jemy. Myjmy ręce. Upały to raj dla rozmnażających się bakterii. Nie jedzmy borówek czy jagód prosto z krzaka, czy z bazaru. Pamiętajmy o myciu żywności. Odżywiajmy się lekko, jedzmy dużo warzyw i owoców. Unikajmy żywności szybko psującej się – dodaje Teresa Wałga.

Upały to ciężki czas dla osób starszych i chorych. Pamiętajmy, że leki należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, należy zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej.

Jeśli chory majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe, a podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C, nie należy podawać żadnych leków, osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Jak zapowiadają meteorolodzy słoneczna upalna pogoda może trwać nawet przez cały tydzień.

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją