Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Udostępnij Kolberga

''Udostępnij Kolberga'' to konkurs na mema, grafikę lub film, który ogłosiło Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego we współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

 Od marca br. Stowarzyszenie dzięki wsparciu Muzeum Śląska Cieszyńskiego prowadzi cykl wykładów i spotkań dotyczących kwestii związanych z kulturą ludową Śląska Cieszyńskiego. Cykl został zainaugurowany wykładem dr Grzegorza Studnickiego, który dotyczył sylwetki patrona roku 2014- Oskara Kolberga (antropologa, ludoznawcy). Od tego czasu odbyły się cztery spotkania, o których pisaliśmy na bieżąco na naszym portalu.

Oprócz cyklu wykładów przez pół roku odbywały się warsztaty dla dzieci dotyczące zagadnień z kultury ludowej oraz badania nt. gier i zabaw na Śląsku Cieszyńskim, które koordynuje doktorant Michał Rauszer (pracownik naukowy UŚ).

- Dzięki badaniom Stowarzyszenie zamierza stworzyć karty gier, które będą rozdawane nieodpłatnie mieszkańcom Cieszyna i regionu. Będzie to swoistym eksperymentem, dzięki któremu przekonamy się, czy gry opisane przez dorosłych mieszkańców Cieszyna mają swoją kontynuację obecnie – mówi Agnieszka Muras ze Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy".

Organizatorzy zachęcają do przesyłania na adres cieszyn@poczta.krytykapolityczna.pl informacji o tym, jak i w co Cieszyniacy bawili się w dzieciństwie.  -Interesują nas napisane przez nich instrukcje, nazwy, ilość grający i okoliczności, w jakich grano – wylicza Agnieszka Muras

 Projekt „200 razy Kolberg" oprócz wymienionych wyżej działań, zakłada również udział licealistów i gimnazjalistów w konkursie, który będzie pretekstem do zdobycia lub poszerzenia wiedzy na temat Oskara Kolberga, jego działalności i podobnych jemu badaczy Śląska Cieszyńskiego.

 Konkurs ma popularyzować wiedzę z zakresu ludoznawstwa i twórczości ludowej, a także zainteresować etnografią. W konkursie udział mogą wziąć wszyscy uczniowie gimnazjów i liceów z Powiatu Cieszyńskiego, którzy wykonają mema, filmik, grafikę na temat dziedzictwa Oskara Kolberga, ludowych badaczy Śląska Cieszyńskiego, stowarzyszeń i innych jednostek badających zwyczaje, obrzędy itp. naszego regionu. Przewidziano nagrody finansowe: I m-ce : 500 zł, II m-ce: 300 zł, III m-ce: 200 zł.

Spieszcie się -  termin nadsyłania prac mija 24 czerwca 2014. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wydłużenia powyższego terminu. Aby wziąć udział w konkursie należy spełnić wszystkie warunki wymienione w regulaminie konkursu. Wszystkie informacje i pełen regulamin znaleźć można tutaj.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: