Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uczcili pamięć ofiar I wojny światowej

Wczoraj (14.08) w przeddzień Święta Wojska Polskiego oraz w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą Bitwy Warszawskiej, Wójt Gminy Dębowiec oraz przedstawiciele Rady Gminy uczcili pamięć ofiar I wojny światowej.

Chcieliśmy w ten symboliczny sposób upamiętnić wszystkie ofiary konfliktu zbrojnego - o kształtowanie się granic II RP - lat 1914-1918 oraz 1920, ale przede wszystkim ofiary z terenu Gminy Dębowiec. Synów, ojców, mężów tej ziemi, którzy zostali wcieleni do armii i przerzuceni na front I wojny światowej, gdzie oddali życie i polegli - podkreślał Tomasz Kubicius Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dębowiec.

Wójt oraz przedstawiciele Rady Gminy Dębowiec złożyli kwiaty przed tablicami z nazwiskami ofiar z terenu Gminy Dębowiec. Tablice na których łącznie widnieje 39 nazwisk znajdują się w kościele ewangelickim oraz na cmentarzu obok kościoła katolickiego w Dębowcu. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem - zwrócił uwagę Bronisław Brudny Wiceprzewodniczący Rady Gminy. 

"Aby czas nie zatarł i niepamięć" [Leon Miękina]

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-15 12:24:20
donekT: Bardzo szczytna inicjatywa!
2020-08-15 12:29:37
donekT: Dramat I wojny światowej (1914-1918/1919) w odniesieniu do udziału Narodu Polskiego w tym konflikcie, polega na fakcie, iż w do armii państwa zaborczych, walczących przeciw sobie, wcielani byli Polacy. Zdarzało się, iż formacje złożone w sporej części z polskiego rekruta znajdowały się dosłownie po przeciwległych liniach frontu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: