Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uchwała Krajobrazowa: krajobraz seminaturalny i liniowy

Krajobraz seminaturalny to miejsca, gdzie nie widać zbyt dużej ingerencji człowieka. Przykładowo może być to widok na góry, który przecina w danym miejscu droga. Wyobraźmy sobie piękną panoramę Beskidów, które z niektórych punktów w Cieszynie są naprawdę doskonale widoczne. Tutaj krajobraz psują czasami drogi, czasem słupy wysokiego napięcia, czy linie energetyczne. Również ten problem został poruszony w raportach do Uchwały Krajobrazowej.


Wszystkie wyszczególnione typy cieszyńskiego krajobrazu to:
• Miasto historyczne
• Przedmieście historyczne
• Historyczne zespoły indywidualne
• Domy jednorodzinne
• Dzielnice ekonomiczne
• Bloki mieszkalne
• Krajobraz seminaturalny
• Krajobraz liniowy

- Krajobraz, w którym przekształcenia człowieka wywarły wpływ na krajobraz w stopniu nieznacznym, pierwotna faza urbanizacji, część terenu wykorzystywana na gospodarkę rolną, czy leśną, spory udział nieużytków, układy zabudowy regularnej występują rzadko, odczuwalne są walory krajobrazu przyrodniczego (nawet jeśli przetworzonego), liczne otwarcia rajobrazowe wiążą ten obszar z dalekimi panoramami Beskidów, dając poczucie bliskości przyrody, z terenu tego widoczne są granice dzielnic krajobrazowych, liczne wzniesienia potęgują możliwości oglądu innych układów zagospodarowania przestrzennego, największą bolączką są krajobrazy i elementy liniowe, czyli przede wszystkim drogi (a szczególnie ekrany akustyczne) i linie wysokiego napięcia, które pogarszają walor tego krajobrazu – definiują krajobraz seminaturalny osoby odpowiedzialne za Uchwałę Krajobrazową.

W tych miejscach nie planuje się szczególnej ingerencji. Jak sam opis wskazuje, miejsca te wciąż (przynajmniej w większości przypadków) są wolne od nadmiaru reklam, czy zbytniej ingerencji człowieka. Problem pojawia się jednak w przypadku krajobrazu liniowego, który na swój sposób jest uzupełnieniem krajobrazu seminaturalnego. Widoki te przerywają harmonię krajobrazu seminaturalnego Cieszyna. Przykładowe miejsce, gdzie mamy styczność z typem krajobrazu liniowego to ulica Bielska. W tym miejscu mieszają się domy jednorodzinne i punkty usługowe. Najczęściej zagospodarowany jest w sposób przypadkowy.

Miejsca te są najczęściej „wizytówką” naszego miasta, gdyż biegną wzdłuż ulic, którymi można nie tylko wjechać do Cieszyna, ale również dostać się w okolice centrum miasta. W związku z tym usystematyzowanie reklam w tym miejscu również jest pożądane. W jaki sposób ma uregulować to Uchwała Krajobrazowa? Poniżej zaprezentowane rozwiązania:

Szyldy:
z racji na występowanie w tym obszarze zabudowy jednorodzinnej oraz punktowo usługowej (analogicznej do dzielnic ekonomicznych) wystarczającymi będą zapisy ogólne;
Reklamy:
kluczowa jest systematyzacja i ustandaryzowanie występujących formatów,
należy wprowadzić zapisy mówiące o minimalnych odległościach reklam między sobą;
należy wprowadzić maksymalne i minimalne odległości od stałych elementów zagospodarowania, takich jak: budynki, ogrodzenia, granice pasa drogowego;
zakaz sytuowania w oddaleniu od zabudowy – ochrona obszarów niezurbanizowanych;
- Zsumowanie powyższych zasad pozwoli uzyskać pożądane efekty przestrzenne – powiązania reklam z zabudową, co pozwoli na lepszą ochronę krajobrazu naturalnego – wyjaśniają twórcy Uchwały.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: