Tyczka pod Równicą

Jubileuszowe, bo dwudzieste, zawody w skoku o tyczce o mistrzostwo Ustronia, przebiegały w chłodzie i deszczu. Na starcie stanęło blisko 30. zawodniczek i zawodników, w tym silne ekipy z Czech i Słowacji. To tylko dodało kolorytu rywalizacji pomiędzy gospodarzami i gośćmi. W pojedynku na medale odrobinę lepsi byli południowi sąsiedzi.

Lokalne zawody są nudne? Wystarczyło w deszczowy pierwszomajowy poniedziałek zajrzeć na boisko Szkoły Podstawowej nr 5 w Ustroniu Lipowcu, by przeżyć nie lada emocje. Dostarczyli ich uczestnicy Mistrzostw Ustronia w skoku o tyczce.
Impreza odbyła się po raz dwudziesty. Wcześniej startowali w niej m. in. medalistka olimpijska i wicemistrzyni świata Anna Rogowska i wielokrotny mistrz Polski Sebastian Kolasa. W jubileuszowych zawodach zaciętą walkę stoczyły najlepsze młodziczki z Polski i Słowacji.

Czoła ustrońskiej koalicji tyczkarek dzielnie stawiała 15-letnia Dana Cizkova z Koszyc, która w sezonie halowym osiągnęła 3,80 m - to najlepszy wynik na świecie w tej grupie wiekowej. Na starcie zabrakło niestety Agaty Bijok, rekordzistki (3,57 m) i mistrzyni Polski młodziczek, której odnowiła się kontuzja podczas rozgrzewki przed zawodami. Do boju stanęły więc jej koleżanki klubowe z MKS Ustroń: Magdalena Molek, Patrycja Moskala i Marta Andrzejak.

W padającym deszczu zwyciężyła faworytka, D. Cizkova, wynikiem 3,50 m. Jej atak na rekord Słowacji nie powiódł się. Wicemistrzynią Ustronia została M. Molek (3,40 m - 1 centymetr gorzej od rekordu życiowego), a brązowy medal zdobyła P. Moskała (3,15 m). Na miejscach IV i V uplasowały się M. Andrzejak i Katerina Musilova (Sokół Opava) - po 3 metry. W grupie młodziczek zwyciężyła Petra Kozelkova (Sokół Opava) - 3,15 m przed Martyną Cyganek - 3,15 m. Wśród najmłodszych dziewcząt swój pierwszy sukces odniosła Monika Cyganek, wyprzedzając Magdalenę Wojdyło, Lidię Pniok i Anetę Molek. Wszystkie zawodniczki MKS Ustroń skoczyły po 2 metry.

Rywalizacja mężczyzn zakończyła się zwycięstwem Jana Kudliczki (Sokół Opava) - 4,90 m. Drugi był Marian Żigala - 4,30 m, trzeci Marek Dańko - 4,20 m (obaj ATU Koszyce). W grupie młodzików wygrał zdecydowanie Tomasz Klyta (MKS Ustroń)
-  3,60 m przed Jakubem Simeckiem - 3,20 i Martinem Kuca   (obaj Sokół Opava) -2,80 m. W grupie chłopców zwyciężył Michał Kłoda - 3 m przed Michałem Wronką -2 m i Mateuszem Nowakiem -   1,80   m   (wszyscy  MKS Ustroń).

Zawodnikom gratulował poseł z Ustronia - Jan Szwarc. Najlepsi otrzymali medale, puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Organizatorów finansowo wspomógł Urząd Miejski w Ustroniu.