Twój komitet wyborczy? To proste!
Pięcioro chętnych i bez podpisów. Najłatwiej zarejestrować komitet wyborczy wyborców w gminie do 20 tys. mieszkańców.
Zgodnie z wytycznymi PKW taki komitet wyborczy może utworzyć co najmniej pięciu obywateli mających prawo wybierania. Wystarczy, że złożą pisemne oświadczenie o utworzeniu komitetu z podaniem swoich imion i nazwisk, adresów zamieszkania oraz numerów PESEL.
Nie muszą zbierać podpisów obywateli popierających utworzenie takiego komitetu; nie muszą też stale zamieszkiwać w gminie, w której komitet zamierza zgłaszać kandydatów.
Ze swojego grona – popierających komitet trzeba wyłonić pełnomocnika wyborczego, który będzie jednocześnie pełnomocnikiem finansowym. Pełnomocnik ten nie może pełnić funkcji pełnomocnika wyborczego lub pełnomocnika finansowego w innym komitecie wyborczym; nie może też być funkcjonariuszem publicznym.
Komitet wyborczy o swoim utworzeniu zawiadamia komisarza wyborczego, właściwego ze względu na siedzibę komitetu. To obowiązek pełnomocnika wyborczego. Właściwy dla naszego regionu jest komisarz wyboczy w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej.
Warto wiedzieć, że po wydaniu przez komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców nie będą już dopuszczalne zmiany nazwy komitetu wyborczego.
Kluczowe jest podanie nazwy która musi rozpoczynać się od słów - Komitet Wyborczy Wyborców, a kolejno zawrzeć nazwę komitetu wyborczego oraz skrót – oba powinny wyraźnie odróżniać się od nazw i skrótów nazw innych komitetów wyborczych. Cała nazwa nie może być dłuższa niż 45 znaków łącznie ze spacjami. Na urzędowych obwieszczeniach i na karcie do głosowania umieszczony będzie skrót nazwy komitetu wyborczego
Zawiadomienie to musi być złożone w terminie do 55. dnia przed dniem wyborów, czyli najpóźniej w dniu 27 sierpnia w godzinach urzędowania komisarza wyborczego.
Dopiero od dnia wydania przez komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego komitet wyborczy wyborców może wykonywać czynności wyborcze, w tym prowadzić agitację wyborcza, podejmować działania związane ze zgłaszaniem list kandydatów na radnych i kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), tj. np. zbierać podpisy poparcia, a także pozyskiwać i wydatkować środki finansowe, co jest dodatkowo uwarunkowane uprzednim otwarciem rachunku bankowego
Środki finansowe komitetu wyborczego wyborców mogą pochodzić wyłącznie z wpłat obywateli polskich mających miejsce stałego zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz kredytów bankowych zaciąganych wyłącznie na cele związane z wyborami.
Wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia stanowi także podstawę do otwarcia rachunku bankowego, dokonania wpisu do Rejestru Gospodarki Narodowej (REGON) oraz nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP).
Więcej informacj http://bielsko-biala.kbw.gov.pl
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.