Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Turniej piłkarski w Istebnej

Uczniowski Kobiecy Klub Sportowy Istebna, w którym trenują młode piłkarki, organizuje w przyszłym tygodniu I Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Wójta. To nie jedyna inicjatywa, której podejmują się zawodniczki i działacze klubu.

Jak mówi nam Marcin Pudalik, który pełni w UKKS Istebna funkcje prezesa oraz trenera zawodniczek- chciałbym, aby była to cykliczna impreza, która będzie organizowana co roku. Chcemy w ten sposób rozpowszechnić piłkę nożną kobiet, a zarazem reprezentować naszą Gminę. W turnieju weźmie udział 6 drużyn: UKKS Istebna, KKS Wisła Skoczów, KSB Lędziny, TS Mitech Żywiec, LKS Bestwina oraz BTS Rekord Bielsko-Biała.

Turniej odbędzie się 16 lutego w hali sportowej ZSP Istebna. Rywalizacja zawodniczek rozpocznie się o godzinie 10:00, a drużyny będą grać w systemie każdy z każdym.

Klub marzy o pierwszym w swojej historii zgrupowaniu wyjazdowym. Aby móc zorganizować obóz, potrzebne jest wsparcie sponsorskie. Aby je pozyskać, władze sporządziły ofertę realizacji zadania publicznego (można ją pobrać tutaj). Jak możemy w niej przeczytać- wyjazd na warsztaty szkoleniowe jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Obejmą one grupę około 18. dziewczyn z rocznika 2006-2008, które są mieszkankami naszej gminy. Głównym ich założeniem i celem jest przygotowanie drużyny do sezonu 2019/2020. Warsztaty będą odbywać się w miesiącu sierpniu, a docelowym miejscem wyjazdu ma być Bukowina Tatrzańska. 

Ponadto, w trakcie szkoleń zawodniczki chcą zagrać dwa sparingi, a zaplanowanych jest aż 14 jednostek treningowych (w ciągu 8-dniowego pobytu). Klub oferuje wsparcie własne w postaci opieki dwóch trenerów oraz dwóch osób będących dodatkowymi opiekunami. Pozostały koszt wyjazdu wynosi 10 tys. zł.

UKKS Istebna działa od 2013 roku. Jak wyglądały początki działalności klubu? Zacząłem pracować w szkole w zastępstwie za nauczycielkę, która prowadziła raz w tygodniu dodatkowe zajęcia z piłki nożnej dziewcząt. Na pierwszy trening przyszło ponad 40 dziewczyn z dawnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. Początkowo nie miałem zamiaru tworzyć klubu. Przejąłem te dziewczyny i trenowaliśmy 2 razy w tygodniu. Kiedy pan dyrektor przyniósł mi zaproszenie na Wielkanocny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt w Branicach, na który szkoła zawsze jeździła, zaczęliśmy się do niego przygotowywać. Dziewczyny tak się zaangażowały, że treningi odbywały się codziennie. W tym turneju zajęliśmy historyczne 3 miejsce - mówi Marcin Pudalik.

To nie jedyny sukces piłkarek z trójwsi. Wśród innych osiągnięć znaleźć możemy:

  • IV miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Finale Gimnazjady w Piłce Nożnej Dziewcząt w Głuchołazach w 2013 roku
  • Awans do Śląskiej II Ligi Kobiet w 2018 roku
  • II miejsce w Wojewódzkim Finale Turnieju Coca-Cola Cup 2013
  • IV Miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Futsalu U-19 w Siemiatyczach  w Styczniu 2016 r.

Zawodniczki klubu odnoszą także sukcesy indywidualne. Jak poinformował portal gminy Istebna, jedna z podopiecznych trenera Pudalika, Kinga Legierska, została nagrodzona przez Dziennik Zachodni w kategorii "Sportowiec Junior Roku - dziewczęta w powiecie cieszyńskim". Zajęła pierwsze miejsce, a nagrodę odebrała na gali zorganizowanej na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Działalność klubu się rozszerza. Początkowo w klubie trenowała tylko jedna grupa. Na ten rok są aż 4 i 3 z nich  grają w lidze. Od września 2014 roku gramy w Śląskiej III Lidze Piłki Nożnej Kobiet. Aktualnie w klubie trenuje około 50 dziewczyn. Bardzo cieszy nas fakt, że zaufali nam rodzice z naszego powiatu i już przyjeżdżają zawodniczki z innych miejscowosci - mówi Marcin Pudalik. Co ważne, zajęcia są bezpłatne, a klub funkcjonuje dzięki darowiznom osób prywatnych i dotacji z gminy Istebna.

I Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Wójta Istebnej objęliśmy patronatem medialnym.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: