Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tu weźmiesz głębszy oddech – powstają tężnie

Nowe tężnie solankowe powstają w Międzyrzeczu Dolnym i Rudzicy w gminie Jasienica. To kolejne miejsca na mapie naszego regionu, gdzie będzie można skorzystać z walorów solanki leczniczej. Pierwszą tężnię wybudowano w Dębowcu. Fontanny solankowe są również w Strumieniu, Chybiu i Jaworzu.

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna uzyskał dofinansowanie na realizację kolejnych tężni w gminie Jasienica. Tym razem powstaną one w Międzyrzeczu Dolnym i Rudzicy.
Spacery inhalacyjne wokół tężni z leczniczą solanką stają się coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Dlatego chcemy je zbudować w różnych częściach naszej gminy, ułatwiając tym samym dostęp do nich – mówi wójt Janusz Pierzyna.
Latem została uruchomiona pierwsza tężnia w gminie Jasienica, w kompleksie rekreacyjnym Drzewiarza. Razem z samą tężnią powstał wygodny chodnik, ustawiono też ławeczki. Kolumna z faszyny tarniny ma kształt sześcioboku, po niej spływa solanka, która parując wytwarza specyficzny mikroklimat. Solanka pochodzi z Zabłocia w pobliskiej gminie Strumień, która ma najwyższą zawartość jodu na świecie dochodzącą do 140 mg na litr. Solanka ma dobre właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Choć z powodu pandemii korzystanie ze spacerów inhalacyjnych zostało ograniczone, to jednak od początku dochodzą sygnały, że pomysł się spodobał. Dlatego też powstaną kolejne budowle w dwóch innych lokalizacjach: obok ośrodka zdrowia w Rudzicy oraz na terenach rekreacyjnych w Międzyrzeczu Dolnym. – W tych miejscach przy różnych okazjach pojawia się wiele osób, spacer w mikroklimacie wytworzonym przez leczniczą solankę stanowić będzie dodatkową atrakcję – wyjaśnia Janusz Pierzyna.
W tym roku na zaprojektowanie budowli przeznaczono 10,5 tys. zł, a wiosną przyszłego roku po podpisaniu umowy na dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim obie tężnie zostaną wybudowane.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: