Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tu będzie się działo!

Na miejscu starej plebani i pierwszej szkoły w Drogomyślu parafianie budują swoje centrum. Budynek ma spełniać wiele różnych funkcji służących mieszkańcom.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona parterowa część budynku. – Budynek mieści się w historycznym miejscu, gdzie stała pierwsza szkoła i plebania. Usytuowaliśmy go tak, aby zachować ciągi komunikacyjne. Chcemy stworzyć obiekt, który w całości służyć będzie społeczeństwu – mówi ks. Karol Macura, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Drogomyślu.

Budynek ma w całości służyć wspólnocie ewangelickiej i będzie szeroko otwarty dla wszystkich. Ma spełniać kilka funkcji. – Pierwsza z nich to codzienność życia parafialnego - kancelaria, holl i sala, która będzie miała wymiar sakralny i społecznościowy. Będzie można tu prowadzić koncerty, wykłady, ale również spotkania np. po pogrzebach kiedy rodzina chce się spotkać. Będzie to wielozadaniowa przestrzeń. Drugi wymiar to wymiar prozdrowotny  –  dodaje ksiądz. Już od 14 lat parafia zajmuje się działalnością charytatywną. – Działa u nas stacja Diakonii, która zajmuje się wypożyczaniem sprzętów medycznych do opieki  nad chorymi w domu. Aktualnie jesteśmy w posiadaniu 120 łóżek szpitalnych, ponadto chodzików, koncentratorów powietrza. Dotychczas za magazyn Diakonii służyły stare zabudowania gospodarcze – teraz zyska swoją przestrzeń – opowiada ks. Karol Macura.

Ponadto, planowane jest stworzenie gabinetu lekarskiego. Tam będzie można skorzystać z porad lekarskich, np. chorych na stwardnienie rozsiane, którym duszpasterzuje parafia, będzie odwiedzał w Drogomyślu neurolog.

Na piętrze znajdzie się miejsce dla sal katechetycznych, będą też miejsca noclegowe. Wszystko ma tworzyć wielofunkcyjną całość. Na budowę obiektu regularnie wpłacają na konto Komitetu Budowy parafianie.  – Chciałem wyróżnić darczyńców, umieszczając na ścianach ich nazwiska. Jadnak parafianie nie zgodzili się. "Ten dom powstaje dzięki łasce Bożej" - taki napis umieścili przed wejściem i tak już zostało – kwituje proboszcz.  Budowa pochłonie 1 mln 200 tys. zł. Parafia stara się o dofinansowanie z funduszy kościelnych.

Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: