Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trzy lata z programem „Dostępność plus”

Trzy lata temu Rząd przyjął program „Dostępność plus” na lata 2018-2025. Najważniejszym celem programu od samego początku jest tworzenie warunków do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły godnie żyć, samodzielnie funkcjonować i uczestniczyć w życiu społecznym na równi z innymi.

Ponad 100 inicjatyw angażujących środki o wartości około 8,7 miliarda złotych. To szacowane koszty inwestycji, które poprawią dostępność do 2025 roku. Te środki pozwolą usunąć bariery architektoniczne i zapewnić dostępność w szkołach, uczelniach, przychodniach, szpitalach, urzędach, budynkach wielorodzinnych, na dworcach kolejowych i w przestrzeni publicznej miast – dowiadujemy się na portalu Ministerstwa funduszy i polityki regionalnej (MFiPR).

Mijający okres 3 lat obowiązywania programu to między innymi docelowo ponad 180 szkół podstawowych z grantami na finansowanie dostępności oraz ponad 170 uczelni realizujących projekty na dostosowanie swojej działalności do potrzeb studentów i pracowników z niepełnosprawnościami. To także 20 zmodernizowanych już dworców kolejowych oraz 650 nowych lub przebudowanych peronów kolejowych, dostępnych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym również na naszym terenie.

Najważniejszą rolę w realizacji programu „Dostępność Plus” odgrywa ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dzięki niej instytucje publiczne są zobligowane do zapewnienia dostępności w swoich budynkach. Ustawa zobowiązuje również do świadczenia usług publicznych bez barier, utrudniających korzystanie z nich przez osoby z niepełnosprawnościami, starsze, czy z innych względów potrzebujące doraźnej pomocy.

„Dostępność Plus” to program rozpisany na lata 2018-2025, więc działania te są na różnym etapie realizacji. Dzięki programowi Szkolą się m.in. architekci w zakresie projektowania uniwersalnego, urzędnicy w tematyce dostępności cyfrowej i planowania przestrzennego, pracownicy organizacji pozarządowych w zakresie audytowania dostępności, pracownicy transportu w kwestii obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Ze szczegółowymi efektami realizacji programu Dostępność Plus można zapoznać się na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce strony/o-funduszach.

AK, MFiPR

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-19 08:37:36
tom lem: ... chociaż sam artykuł należy uznać za jak najbardziej wskazany dla promocji działań umożliwiających wsparcie osób z różnymi dysfunkcjami ruchowymi, to foto ilustrujące efekty tych działań, jest przykładem marnotrawstwa funduszy na szkaradne udogodnienia, mające dać wrażenie pomocy, defa kto wydłużają drogę zainteresowanych ułatwionym dostępem, w wymiar tylko znany autorowi i wykonawcy tej konstrukcji ;-)
2021-09-19 08:52:32
Władek na skuterze: Ciekawe kiedy program dostepnosc + bedzie dotyczyl wydzialu komunikacji ,zeby mozna bylo normalnie miec możliwość zapisac sie na kolejke do rejestracji,i powinno byc ze dana osoba moze max 2 samochody jednego dnia zarejestrować dotyczy to również firm rejestrujących
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: