Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trzej Polacy w Radzie Województwa

W dniach 12-13 października za południową granicą odbyły się wybory. W regionie 1194 kandydatów z 21 partii, ruchów politycznych i koalicji stoczyło walkę o 65 mandatów do rady Województwa Morawsko-Śląskiego.

Mandaty w 65-osobowej Radzie Województwa Morawsko-Śląskiego zostały podzielone. ČSSD otrzymała 24 krzesła, KPCM 20, ODS 9, KDU-ČSL 7, Niezależni 5. W skład Rady weszło 3 Polaków: Paweł Kawulok (ČSSD) oraz komuniści Karol Wiewiórka i Henryk Małysz, który był radnym również w poprzedniej kadencji.

Nie zostali radnymi, pomimo wysokiej liczby głosów preferencyjnych, polscy działacze startujący z listy Zemanovców: Andrzej Feber, Roman Wróbel i Bogusław Chwajol. Partia nie osiągnęła 5-procentowego progu. Ze szczegółowej analizy wynika, że w miejscowościach zamieszkałych przez mniejszość polską cieszyli się stosunkowo dużym poparciem, a Roman Wróbel zdobył 10. największą liczbę głosów preferencyjnych spośród wszystkich kandydatów do Rady.

Radnymi będzie kilku samorządowców z naszego regionu - na przykład burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček (KDU), prezydent Karwiny Tomáš Hanzel (ČSSD) , wójt Piotrowic, Marian Lebiedzik (ČSSD) i Cierlicka, Martin Polášek (NEZ). Nie udało się burmistrz Trzyńca, Věrze Palkovskiej, startującej z 2. miejsca na liście TOP 09.

Głos Ludu - gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: