Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trzecia Ślązaczka Roku z Jaworzynki!!!

25 – letnia Łucja Dusek z Jaworzynki zajęła trzecie miejsce w konkursie Ślązak Roku 2009, organizowanym przez Polskie Radio Katowice, który promuje śląską tradycję, kulturę i gwarę.

Zasady są proste uczestnicy wygłaszają przygotowane przez siebie monologi i odpowiadają na pytania jurorów. Ta ciesząca się ogromną popularnością impreza promuje ludzi perfekcyjnie posługujących się śląską gwarą, zarówno tą opolską, cieszyńską, jak i rybnicką oraz wieloma innymi jej odmianami. Do tegorocznej, już dziewiętnastej edycji konkursu zgłosiło się 80 osób. Wśród nich 25-letnia Łucja Dusek z Jaworzynki, która zajęła trzecie miejsce. Tytuł Ślązaka Roku zdobyła 57-letnia Otylia Trojanowska ze Studzionki, drugie miejsce zajęła 48-letnia Gabriela Kuc z Katowic-Janowa. Występy uczestników oceniało prestiżowe jury składające się z profesorów: Doroty Simonides, Jana Miodka i ks. Jerzego Szymika.
- Było to dlo mnie wielki przezici i wyróżniyni, zie mógłach tam pokozać swojóm gwarym, strój i choć kapkym oddać obroz nasigo pieknego Śląska Cieszyńskigo. Nie ukrywóm ziech zrobiła im tam malóm rewolucjym i wprowadziła w tyn konkurs "egzotykym". Kupa ludzi nie wiedziło zie Śląsk to teś Jaworzynka, Istebna ci nawet Cieszyn, a teras uś wiedzóm i sóm fakt zie mie puścili do półfinału było dlo mie miłym zaskociynim zie jury nie wprowadzo barier i granic pomiyndzy dolnym a górnym śląskym i "nami". Wiym ziech pyrsióm w historii tego konkursu cili przez 19 roków góralkóm z istebniańskich strón co dołonciła do finalistów. Straśnie sie ciesim z 3 miyjsca, a nejbardzi z tego zie mogym jechać w ramach nagrody do Zakopanego :)))) ale ciesim sie naprowdym, bo rada tam jeździm a mój prziśły chłop tam jeście nie był, do Brukseli tes pojadym i tam teś mozie co nawojujym :)))). Nejbardzi jech wdziynćno Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Kole nr 6, zwłaszcza P. Swakoń zie mie namówili do zgłosiynio sie i zie zy mnóm tam byli, w strojach i cało sala koncertowo widziała piynkne ciesiński stroje. – mówi Portalowi OX.PL Łucja - Zaspiywałach i połopowiadałach, rozbawiłach i pokozałach na co Górali stać. A za rok zaś pojadym....do skutku aś Wsiecy Ślązocy stanóm sie jednóm rodzinóm a granice myntalne i tożsamościowe zaniknóm! Tak to Bozie dej! – dodaje laureatka
 Pani Łucja za naszym pośrednictwem pragnie także podziękować kilku osobom - Jeście podziynkowani sie nalezi łodymie mojymu narzeczonymu Adrianowi, kiery tóm mojóm nerwówkym zniós i Jadzince z Dzięgielowa, kierzi wierzili wy mie od pocióntku! Dziynkujym.

Podczas niedzielnej uroczystej gali w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca przyznano również tytuł Honorowego Ślązaka Roku. Tytułem uhonorowana została wybitna badaczka m.in. śląskiego folkloru, jurorka wszystkich poprzednich edycji konkursu, prof. Dorota Simonides.

W poprzednich edycjach tytuł ten powędrował m. in. do metropolity katowickiego abp Damiana Zimonia, biskupa opolskiego abp Alfonsa Nossola, aktora Franciszka Pieczki, piłkarza Gerarda Cieślika, kompozytoar Wojciecha Kilara, muzyka Józefa Skrzeka i europarlamentarzysty Jana Olbrychta.
Laureatce serdecznie gratulujemy sukcesu!

KOD & PL


 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: