Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trówła otwarta

Trówła, trógła, tróhla, truhla... niezależnie od odmiany lokalnej gwary to po prostu przepięknie zdobiona skrzynia wianna. Wczoraj (21.09) w Zamku Cieszyn miało miejsce symboliczne otwarcie Trówły. W ten sposób zainaugurowano XVIII edycję święta lokalnej kultury, czyli Skarbów z cieszyńskiej trówły.

Skarby z cieszyńskiej trówły to impreza, której nie mogłoby już zabraknąć zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Wydarzenie to organizuje Zamek Cieszyn oraz DDM Czeski Cieszyn. Trówła to nie tylko okazja do wspomnień, jak dawniej bywało. Dosłownie na naszych oczach odżywają stare, zdawałoby się, skazane na wymarcie, zwyczaje. (...) Z tegorocznej trówły wyciągniemy wełnę, strudel, gajdy i trombity, a nawet harfę - przyznają organiatorzy.

Trówłę otwieraliśmy już dziś kilkakrotnie, ale zawsze przychodzi ten moment, kiedy z radością można powiedzieć, tak otworzyliśmy skarby z cieszyńskiej trówły i wszyscy możemy czuć, że do tych skarbów sami należymy. Ponieważ tradycja nie jest czymś co się chowa w trówle, nawet najpiękniejszej. Tradycja jest czymś, co musi żyć w nas. Jak żyje w nas to znaczy, że będzie żyła wiecznie - podkreślała Ewa Gołębiowska Dyrektor Zamku Cieszyn.

Symbolicznego otwarcia trówły dokonali organizatorzy oraz włodarze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Uwieńczeniem spotkania był koncert "Spotkanie dwóch gór". Wystąpili: Kasia Broda-Firla, Michał Szerląg, Józef Broda oraz kapela Nowina z Jabłonkowa.

Trówła zostanie zamknięta w niedzielę (23.09), ale do tego czasu sporo będzie się działo nie tylko na terenie Zamku Cieszyn. Organizatorzy zwracają uwagę na różnego rodzaju warsztaty, prezentacje i pokazy. Nie zabraknie oczywiście cieszyńskiego konkursu pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess, wspólnego śpiewania oraz mszy świętej z działem góralskiej kapeli Torka w Rotundzie pw. św. Mikołaja i św. Wacława.

Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-22 22:46:37
bronek91: Biorąc pod uwagę polityczny kontekst zbliżających się wyborów a także po zapoznaniu się z różnymi listami kandydatów. Mam wrażenie, iż to nie trówła została otwarta tylko puszka Pandory.
2018-09-23 01:18:10
Vena: Sarkastyczny Bronek 91 ,ma ochotę na powrót do Platformerskiego Cieszyna ,nie ma zgody na powrót platformersów, a jak jeszcze raz napisze pan coś złego na temat Dobrej Zmiany ,ujawnię kim pan jest bo po treści sarkastycznych wpisów,jest to już oczywiste . Trówła obchodzi w tym roku swój 18ty jubileusz ,za co całym sercem dziękujemy .A co do wyborów to drodzy mieszkańcy Cieszyna nie dajcie się nabrać na kobiece wdzięki pań z poglądami Platformy Obywatelskiej . Dalej trzeba poprzeć prawą stronę . Proponuję Akcję Samorządową . To właściwy kierunek .
2018-09-23 01:20:33
Vena: https://www.facebook.com/AkcjaSamorzadowaAS/?ref=br_rs
2018-09-23 07:26:04
nobody66: @Vena Dla kogo dobra zmiana, dla tego dobra. Na szczęście ludzie zaczynają otwierać oczy i widzieć kto dobrał się do koryta i doi go bez opamiętania. Ty wybieraj sobie kogo chcesz i prawo wyboru pozostaw innym, a te dziecinne groźby wsadź sobie do kieszeni. Miłej niedzieli
2018-09-23 20:12:13
bronek91: Szanowna Vena, św. Tomasz Morus pewnemu człowiekowi powiedział, nie bądź władcą naszych sumień! Zdaje się, iż na innym wątku dostałem burę za wiązanie jednego z poprzedników obecnego Pana Burmistrza z pewną partią. Budowanie narracji na wyborze tak zwanego mniejszego zła jest trochę słabe. Podobnie jak odwoływanie się do metod, których nie zaleca nawet konstytucja. O osobach wybijających się ze schematów tworzonych przez PiS-PO już kiedyś pisałem. Zatem w zależności od proweniencji jestem popapranym faszystą lub komunistą na niemiecko- ruskich usługach→ zgadza się? W Biblii napisano „nie zawiążesz pyska wołu młócącemu„ i zdaje się, iż to samo zostało zawarte w Talmudzie→ bodaj traktat Zeraim. Z analizy wizerunku trówły znajdującej się na fotografii wynika, iż gdzieś widnieje data 1862 → zatem zgodnie z założeniem, skrzynia swój 18ty jubileusz ma już dawno za sobą, nawet jeżeli została wykonana 29 II. Szanowna Vena, może z emocji przejdziemy na merytoryczny grunt→ Zastanawiałaś się może nad esencją „prawicy”?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: