Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trawka na lekarstwo

Marihuana na receptę? Wkrótce może to być możliwe za Olzą, nad takim pomysłem pochyla się właśnie czeski rząd, a za takim rozwiązaniem opowiada się ponad 78 procent Czechów.

Legalizacja marihuany do celów medycznych – to główny temat poruszany za Olzą. Pomysł na to, aby marihuana była lekiem jest gorąco popierany przez lekarzy, polityków i samych pacjentów. Pozytywnie na ten temat wyraziła się też przewodnicząca parlamentu Miroslava Němcová z prawicowego ODS. – Jeżeli istnieje efektywne leczenie, które uśmierza ból u ciężko chorych pacjentów, nie możemy się wahać. Nie możemy akceptować, by osoby te niepotrzebnie cierpiały kolejny dzień – mówiła gazecie „The Prague Post". I to właśnie ten argument przedstawiają najczęściej zwolennicy tego pomysłu. Chodzi głównie o chorych na Parkinsona, AIDS, schizofrenię, depresję czy nowotwory.

 Nad tym rozwiązaniem i stworzeniem ustawy pozwalającej leczyć się marihuaną, pochylają się autorytety czeskiego rządu i specjaliści m.in.: dziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu im. Karola w Pradze, szef wydziału policji do walki z przestępczością narkotykową, ministrowie zdrowia i sprawiedliwości, a także szef inspekcji farmaceutycznej, renomowani naukowcy i lekarze.


Póki co, trwają prace nad projektem legalizacji leków, w skład których wchodzi marihuana. Czesi być może będą mogli tak jak Austriacy czy Holendrzy, tą substancją uśmierzać ból i leczyć niektóre schorzenia. Jednak ta decyzja musi pociągnąć za sobą dodatkowe obostrzenia i kontrole. W Czechach problem narkomanii wśród młodzieży dalece przekracza średnią europejską. Średnia Unii Europejskiej dla osób, które spróbowały narkotyku przed 24. rokiem życia, wynosi 30,5 procent. W przypadku Czechów przekracza 44 procent.

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: