Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tramwaj wróci do Cieszyna!

Wideo-mapping przestrzenny wykorzystany zostanie do tego, by na jeden wieczór tramwaj powrócił do Cieszyna. Ostatni kurs tramwaju odbył się 98 lat temu.

Dorota Havlikova, rzecznik Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie poinformowała, że 31 sierpnia, po zmroku tramwaj pojawi się na budynku przy ul. Menniczej 44. Wydarzeniu towarzyszyła będzie plenerowa wystawa na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Przypomni ona miejsca, w których kiedyś zlokalizowane były przystanki. - Na wystawie pokażemy zdjęcia i inne dokumenty, niektóre niepublikowane, w miejscu jedenastu dawnych przystanków tramwajowych i przy byłej zajezdni. Wystawa obejmie zatem łącznie 12 miejsc na trasie o długości 1793 m - wyjaśniła Petra Slovacek-Rypienova ze stowarzyszenia Człowiek na Granicy.

Kilka lat temu władze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zastanawiały się nad powrotem tramwaju na ulice obu miast. Okazało się jednak, że to niemożliwe. Rok temu Cieszyn i Czeski Cieszyn zrealizowały wspólnie mikroprojekt zatytułowany: ,,Analiza możliwości odnowienia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna". Samorządy analizowały, czy można przywrócić linię tramwajową. Sprawdzono uwarunkowania prawne, ponieważ tramwaj kursowałby bowiem między dwoma państwami. Zbadano wielkość koniecznych prac inwestycyjno-rewitalizacyjnych na ulicach miast i ich szacowany koszt.

Okazało się, że przywrócenie działającego połączenia tramwajowego w dwóch miastach byłoby zbyt kosztowne i trudne technicznie. Oprócz tego pojawiło się szereg problemów prawnych, szczególnie jeśli chodzi o przejście graniczne na moście Przyjaźni, bo choć szlabany runęły Olza nadal oddziela dwa państwa.

Pierwszy tramwaj wyruszył w drogę w 1911 roku. W 1921 roku odbył się ostatni kurs. Trasa biegła od dworca kolejowego w obecnym Czeskim Cieszynie, przez most nad Olza, a następnie ulicą Głęboką na Rynek. Ostatni przystanek znajdował się pod kościołem Jezusowym. Na cieszyńskim Rynku zachowano fragment torów, aby przypominać o przebiegu linii tramwajowej.


anszaf

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: