Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

To ważne dla rolników - termin coraz bliżej

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje i przypomina, że tylko do 29 lutego 2024 r., czyli w pierwszym tegorocznym terminie, w urzędach gmin lub miast można się ubiegać o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zużytego do produkcji rolnej. Posiadacze bydła, owiec, kóz, koni i świń powinni dołączyć do wniosku wydany przez ARiMR dokument dotyczący prowadzonej hodowli.

Rolnicy, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na paliwo wykorzystane do prac w gospodarstwie, mogą się ubiegać o taki zwrot w wysokości 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego. Dokumenty przyjmują właściwe miejscowo urzędy gmin lub miast również na terenie naszego cieszyńskiego powiatu. W tym roku obowiązuje nowy wzór wniosku, który należy złożyć wraz z fakturami lub z ich kopiami.

Tradycyjnie jak w każdym roku obowiązują dwa terminy składania wniosków wraz z załącznikami:
- 1-29 lutego 2024 r. – czas na złożenie wniosków z fakturami VAT (lub ich kopiami) dokumentującymi nabycie oleju napędowego między 1 sierpnia 2023 r. a 31 stycznia 2024 r.;
- 1 sierpnia – 2 września 2024 r. – okres na dostarczenie ww. dokumentów potwierdzających zakupy poczynione od 1 lutego do 31 lipca 2024 r.

W przypadku posiadaczy zwierząt istotnymi załącznikami do wniosków o zwrot podatku akcyzowego są informacje o średniej rocznej liczbie świń albo dużych jednostkach przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i koni, będących w posiadaniu producenta rolnego w 2023 r. By otrzymać odpowiednie dokumenty, należy we właściwym ze względu na siedzibę stada biurze powiatowym Agencji (Terenowe Biuro ARiMR w Międzyświeciu) złożyć:
• „Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – składany przez producenta”;
lub
• „Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – składany przez pełnomocnika producenta”.

AK, ARiMR

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: