Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

TKB - scena w Żywcu

W środę w Wiśle rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Tymczasem w Żywcu kolejne dni konkursowych zmagań w ramach 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Festiwal potrwa do środy, 1 sierpnia.
Część konkursowych występów już za nami. Na scenie na żywieckim Rynku mogliśmy do tej pory oglądać 59 dopołudniowych prezentacji - kapel, grup śpiewaczych, solistów śpiewaków i instrumentalistów oraz mistrzów z uczniami. Natomiast podczas wieczornych koncertów w amfiteatrze Pod Grojcem zobaczyliśmy konkursowe programy 12 góralskich zespołów pieśni i tańca. W ciągu ostatnich dni na żywieckiej scenie odbyło się góralskie wesele, postawiono moja, ogrywano rózdzkę, zaprezentowane zostały zwyczaje Poniedziałku Wielkanocnego oraz Zielonych Świątków. Przed nami jeszcze dwa dni festiwalu.
 
Przypomnijmy, że w ramach festiwalu odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych; każdy z nich ocenia oddzielna komisja złożona ze specjalistów od spraw folkloru - etnografów, instrumentologów, muzykologów i choreografów.
 
W tegorocznej edycji FFGP uczestniczy: 19 góralskich zespołów pieśni i tańca, 19 kapel, 27 grup śpiewaczych, 23 instrumentalistów, 20 śpiewaków, 16 mistrzów z uczniami. Na żywieckich scenach zobaczymy reprezentantów górali beskidzkich, śląskich, podhalańskich, czadeckich i babiogórskich oraz Lachów limanowskich i sądeckich.
 
W obu przeglądach najwyższą nagrodą jest Złote Żywieckie Serce, zespoły dodatkowo rywalizują o Serca Srebrne i Brązowe. Komisja artystyczna przyznaje również czterem zespołom nagrody dodatkowe za poszczególne elementy programu (np. wierną prezentację zwyczaju lub obrzędu, autentyczne i wierne odtworzone tańce, zgodną z regionem muzykę).
 
Historia festiwalu sięga 1970 roku, kiedy to zorganizowano pierwsze Dni Polskie, które dały początek Festiwalowi Folkloru Górali Polskich (nazwa ta pierwszy raz pojawiła się w 1975 roku); natomiast w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowany jest od roku 1982; gospodarzem FFGP od początku jest miasto Żywiec.
 
Celem FFGP jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich polskich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich; jest przeglądem zespołów i solistów, zachowujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych.
 
Jednocześnie na pozostałych estradach w Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim odbywają się koncerty polskich i zagranicznych zespołów pieśni i tańca. A to wszystko w ramach 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
 
Program na pozostałe dni 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu
31 lipca, wtorek, godz. 19.00
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
CICHOWIANIE z Soblówki
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
DANSART z Gaziantepu - TURCJA (poza konkursem)
 
1 sierpnia, środa, godz. 19.00
SPOD KICEK z Mordarki
HARNASIE z Suchego
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
JODEŁKI z Radziechów (poza konkursem)
ARTISTI z Tirany - ALBANIA (poza konkursem)
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: