Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Termomodernizacja OSP

Rozpoczęła się termomodernizacja OSP w Wieszczętach w Gminie Jasienica. Strażnica jest jednym z sześciu obiektów użyteczności publicznej, jakie w tym roku przechodzą gruntowny remont związany z termomodernizacją. Wcześniej zostały wykonane filie Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy i Bierach, a także szkoła w Wieszczętach, modernizacje przechodzą również strażnice OSP w Rudzicy i Świętoszówce.

Elewacje budynku strażnicy OSP Wieszczęta są właśnie ocieplane materiałem izolującym. Zakres prac przewiduje dodatkowo docieplenie ścian fundamentowych, dachu, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto wymianę parapetów, obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych. Przy okazji inwestycji zostanie wykonany także remont schodów, krat okiennych i tzw. spoczników przed wejściem.

Roboty obejmą również pomieszczenie kotłowni, zainstalowanie nowego kotła gazowego kondensacyjnego jako źródła ogrzewania pomieszczeń, zaś dla użytkowania ciepłej wody powstanie zbiornik o pojemności 300 l. Z wymianą kotła wiąże się także wykonanie instalacji gazowej oraz całej instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami. Przebudowana zostanie też instalacja wody ciepłej i cyrkulacji. Ciepło będzie pochodziło również z zamontowanej na budynku instalacji fotowoltaicznej, składającej się z 12 paneli o mocy 250 W każdy. Prace potrwają do połowy listopada, ich koszt wyniesie 649 tys. zł.

Te remonty pozwalają poprawić stan techniczny budynków, a co za tym idzie warunki, w jakich korzystają z nich mieszkańcy naszych sołectw. Trzeba przypomnieć, że wiele z obiektów, jak choćby strażnica OSP Wieszczęta, nie pełnią tylko jednej roli, jednostki straży, ale służą również jako miejsce spotkań wielu stowarzyszeń oraz społeczności całych miejscowości. Prace umożliwiają jednocześnie na osiągnięcie oszczędności, związanych z instalacją nowoczesnego ogrzewania, a tym samym – co równie istotne – ograniczają zanieczyszczenie powietrza w naszej gminie – powiedział wójt Janusz Pierzyna.

(red./mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: