Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tatuaż, który spędza sen z powiek

Farby do malowania twarzy to idealny pomysł na dziecięce garden party, rodzinny festyn, czy zabawę w przedszkolu. Jednym słowem ten element bardzo urozmaica każdą zabawę naszych milusińskich, jednak uwaga... i tutaj należy zachować ostrożność.

W związku z zasygnalizowaniem przez Głównego Inspektora Sanitarnego, możliwości wystąpienia problemów zdrowotnych, będących następstwem wykonywania tzw. “nietrwałego tatuażu” przy zastosowaniu nieodpowiednich preparatów szkoły i przedszkola zostały powiadomione o konieczności zwrócenia uwagi na skład produktów (farbki, kredki) używanych w trakcie różnych imprez okolicznościowych do malowania dzieci.

- Preparaty typu “black henna”, służące do wykonywania “nietrwałego tatuażu” mogą zawierać p-fenylenodiaminę (PPD), związek chemiczny dozwolony do stosowania wyłącznie w preparatach do farbowania włosów. Nie jest on natomiast dozwolony w wyrobach do malowania skóry – wyjaśnia Teresa Wałga powiatowy inspektor sanitarny w Cieszynie.

Wykonanie tatuażu preparatem zawierającym wymieniony składnik, może być powodem wystąpienia: zaczerwienienia, wysypki, świądu, a nawet reakcji skórnych powodujących trwałe blizny lub przebarwienia.

Od kilku lat wakacyjny tatuaż z henny jest coraz bardziej rozpowszechniony wśród dzieci i nastolatków. Tatuaż czasowy bywa nazywany także bezpiecznym, co nie do końca jest niestety prawdziwe. Zarówno naturalna, jak i sztuczna henna może wywoływać różnego rodzaju niepożądane zmiany skórne. Uwaga - taka pamiątka z wakacji może nas zdobić długo. Szczególnie ostrożni powinni być alergicy.

„...Zdecydowanie odradzam robienie takich eksperymentów na skórze w przypadkowym stoisku nadmorskim, zrobiłam dziecku taką przyjemność i teraz nie śpię po nocach, bo z dnia na dzień nóżka wygląda coraz gorzej, a do tego upiornie swędzi i piecze, a na miejsce wzoru pojawia się okropna rana i blizna, wybieram się z nim do dermatologa, szkoda że wcześniej nie zajrzałam do internetu na pewno nie zrobiłabym mu tego...”
„.... Dokładnie 10 dni po tym jak tatuaż przestał być widoczny na jego miejscu pokazało się zaczerwienienie i krosty mocno swędzące i nie wyglądają one na lekkie podrażnienie. Udam się z tym jak najszybciej do lekarza...”  - czytamy na internetowych forach

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: